fbpx
Таг: Хонг Конг

таг: Хонг Конг

Тужба против „Бајтденс“: Кина шпионирала активисти од Хонг Конг преку ТикТок

Компанијата сопственик на ТикТок, „ByteDance“ (Бајтденс) е обвинета дека им дозволила на членовите на кинеската Комунистичка партија да пристапат до податоците на активистите и демонстрантите за граѓански права во Хонг Конг. Идентификувани и следени биле и корисниците што објавувале содржини поврзани со протести, тврди во тужба поднесена од Врховниот суд во Сан Франциско, САД, од поранешниот шеф на инженерство во...

Германија и Финска со нови ковид протоколи за македонски државјани

Заради ситуацијата со ковид-19 пандемијата, Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Со оваа најнова одлука на германските власти, од државјаните на Северна Македонија при влез во Германија се бара електронско пријавување и поседување на потврда за вакцинација или за прележан ковид-19 или пак негативен ПЦР тест. За лицата кои...

Полицијата упадна во продемократски весник во Хонгконг, уапсени пет новинари

Со околу 500 полициски службеници, полицијата од Хонгконг упадна во про-демократскиот весник „Епл дејли“ и уапси пет новинари, вклучувајќи го и главниот уредник Рајан Ло, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Би-би-си пишува дека претресот е направен поради „прекршување на законот за национална безбедност“. Покрај тоа што про-кинеската полиција ги уапси новинарите, таа ги замрзна средства во висина од...

Занемарувајќи го своето однесување кон малцинствата, МНР на Кина удира на САД

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info анализираше изјава, односно твит, на...

По притисокот на јавноста „Близард“ одлучи да му ја врати наградата на Hearthstone шампионот кој во официјален стрим ги поддржа протестите во Хонг Конг

Гејминг гигантот „Близард“ се соочува со критики на меѓународна сцена откако го суспендираше на 12 месеци професионалниот играч на Hearthstone, Нг Ваи Чунг со прекар “blitzchung” поради тоа што тој изрази поддршка за ослободителното движење на Хонг Конг. Сега хаштагот #BoycotBlizzard е трендинг на Твитер, додека безброј членови на заедницата, професионалци во оваа индустрија, но и членови на законодавниот...

Нови судири на протестите во Хонг Конг

За нови судри меѓу демонстрантите и полицијата во Хонг Конг, по двонеделната пауза од протестите, јавуваат локалните медиуми. Кинескиот весник „Саут Чајна морнинг пост“ јавува дека судирите избиле во бизнис-квартот Монг Кок, а повод, наводно, било тоа што еден од демонстрантите вклучил блиц од фотоапарат кон полицајците. Нови судири избија откако десеттина лица излегоа на улиците на Хонг Конг со маска...

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...