fbpx
Таг: Холандска амбасада

таг: Холандска амбасада

Домот на градежници во Скопје украсен со мурал инспириран од холандскиот сликар Карел Апел

Домот на градежници во центарот на Скопје доби нов мурал изработен од холандскиот графити уметник Дени Рамбл, информираат од Град Скопје. Муралот е инспириран од еден од најистакнатите холандски уметници - Карел Апел, кој покрај својот исклучителен придонес во холандската ликовна уметност, бил и фантастичен скулптор и поет. Градот Скопје, заедно со Холандската амбасада во Скопје, со муралот ја...

Пломп: Холандија ќе продолжи да ѝ биде пријател и партнер на Македонија

Холандија отсекогаш била и ќе продолжи да биде пријател и партнер на Македонија и да ја поддржува нејзината евроатланска интеграција врз основа на строг и правичен пристап, изјави холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на прашањето од „Макфакс“ откако во јавноста беше објавен нон-пејперот. - Го забележуваме напредокот што македонските институции во текот на изминатата година го направија во спроведувањето на реформите,...

Тимови на Холандија, САД и Британија утре ќе го чистат кејот на Вардар

Амбасадата на Кралството Холандија заедно со „Пивара Скопје“ и „Пакомак“ во утре на пладне ќе организира твит-ап за чистење на кејот на реката Вардар. Во акцијата за чистење на кејот од ѓубре и смет досега се пријавиле тимови од амбасадите на САД и на Велика Британија, соопштија од холандската амбасада. https://twitter.com/NLinMacedonia/status/988708802378780672 Од амбасадата велат дека по трет пат организираат акција за...

Снешко е новиот „вработен“ во холандската амбасада во Скопје

Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје чистењето снег пред зградата го претвори во забава. Амбасадорот Ваутер Пломп и вработените во текот на вчерашниот ден, придржувајќи се до законската одредба да се исчисти пристапот до објектите, одлучиле насобраниот снег да го претворат во снешко, на кој му ставија капа и маица во портокалова боја, која е карактеристична за Холандија. Снешкото е поставен...

Холандска амбасада: СЈО игра клучна улога и потребна е поддршка од сите вклучени страни

Специјалното јавно обвинителство игра клучна улога во овој процес, за што му е потребна постојана поддршка од сите вклучени страни, реагираа од Амбасадата на Кралството Холандија откако Собранието не ги изгласа измените што ги бараше СЈО во законите за заштитени сведоци и за СЈО и тие не добија поддршка од владејачкото мнозинство. „Холандија секогаш се залага за отчетност како еден од основните...

Холандија донира медицинска помош вредна повеќе од 500.000 евра

Холандската донација на медицинска помош, вредна повеќе од 500.000 евра неделава ќе пристигне во Скопје, соопшти денеска холандската амбасада во Скопје на својата официјална страница на „Фејсбук“. „Штетите во некои реони се толку големи и затоа испраќаме медицинска помош. Многу е важно овие производи да стигнат што е можно поскоро во погодените места за да се превенира состојбата, да не...

Пломп: Отчетноста е клучна за решавање на политичкиот конфликт

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп синоќа реагираше на одлуката на претседателот Иванов да даде аболиција и амнестија на политичарите. „Отчетноста е клучна за решавање на политичкиот конфликт, за Пржино и пошироко. Незаконитоста не може да биде одговор. Целосна поддршка за Специјалното јавно обвинителство“, напиша Пломп на Твитер. https://twitter.com/wouterplomp/status/719991484246794240 Претседателот Иванов вчера во обраќањето до нацијата рече дека политичката криза е наметната однадвор и оти решението...

Пломп: Договорот од Пржино треба да се исполни суштински, а не само формално

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп изјави дека Договорот од Пржино треба да се спроведе и да се исполни целосно, а не само формално. „Сите аспекти на Договорот од Пржино треба да се испрочитуваат и да се спроведат, а одржувањето на слободни, фер и инклузивни избори е еден од нив. Суштината на овој политички договор или кој било договор не е во формалното...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...