fbpx
Таг: Хојт Брајан Ји

таг: Хојт Брајан Ји

Хојт Ји: Прашањето за името бара напорна работа, но дефинитивно е возможно

Македонија и Грција имаат вистинска можност да постигнат договор за прашањето за името. Верувам дека постои политичка волја, како во Атина, така и во Скопје, да се постигне договор и да се реши ова прашање еднаш засекогаш, вели заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји во емисијата „Светот е бизнис” на телевизијата Блумберг на...

Хојт Ји: Скопје и Атина имаат одлична можност за решавање на спорот со името во 2018

Скопје и Атина имаат одлична можност за решавање на спорот со името во 2018, вели американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји за грчката новинска агенција „АМНА“. Тој смета дека по локалните избори премиерот Зоран Заев има чист мандат од народот да продолжи со основните реформи. -Верувам дека Атина и Скопје имаат одлична можност да го решат прашањето со името...

Хојт Ји: За интеграцијата во НАТО и во ЕУ е клучно да се утврди кој прислушувал

Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со него, бидејќи тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО и Европската Унија, како и другите меѓународни партнери, дека е подготвена да се интегрира во тие организации. Ова го истакна заменикот помошник државен секретар на САД, Хојт Брајан...

Хојт Ји: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е важен за целиот регион

„Го поздравувам Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка со Република Македонија. Тој е важен за народите на Република Бугарија и на Република Македонија, но и за целиот регион“. Ова го изјавил заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји, на средбата со бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во рамките на Бледскиот стратешки форум во Словенија,...

Хојт Ји: Најтемниот момент на Балканот беше 27 април во Собранието на Македонија

Најтемниот момент на Балканот годинава беше 27 април во Собранието на Република Македонија, а најдобрата вест во целиот регион - формирањето на новата реформска влада. Ова го истакнал заменик-помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји, во рамките на панел-дискусијата на „Дубровник форум 2017“, што се одржува денеска на тема „Јадранско-медитеранската соработка и...

Хојт Ји: САД ќе продолжат да го поддржуваат напредокот на Македонија

Ќе работиме со новиот претседател на Собранието на поддршка на демократијата и на напредокот на Македонија на евроатлантскот пат, изјави заменик-помошникот на американскиот државен секретар за Европа и за Евроазија, Хојт Брајан Ји. Тој во обраќањето пред Подкомитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот, порача дека е неопходно македонските власти целосно да ги истражат нападите врз пратениците во Собранието, извршени...

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да го повлече Џафери, а не да бара мандат за влада од Иванов

Позиците на двете партии, според нивните редовни утрински соопштенија, еден ден по разговорите со заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија на САД, Хојт Брајан Ји, остануваат непроменети. ВМРО-ДПМНЕ смета дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието надвор од сите процедури и на незаконски начин, додека од СДСМ нагласуваат дека тој е „новиот легитимен претседател на...

Заев: Не би сакале да се повтори 24 декември, не ги кажуваме тактиките на партијата

„Постојат многу алтернативи, не ги кажуваме тактиките на партијата бидејќи може да предизвикаат чекори од нашиот опонент, па тоа да доведе до несакани состојби. Но, отворено зборувам дека не би сакале да се повтори 24 декември или нешто што е згрозувачко за македонската јавност. Видовме на што се подготвени ВМРО-ДПМНЕ и нивните коалициски партнери“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран...

Хојт Ји барал средба со Иванов, но претседателот е презафатен

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, в понеделник нема да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, потврдија за „Мета“ од кабинетот на претседателот. „До кабинетот на Претседателот на Република Македонија беше упатено барање за средба со заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, но со...

Хојт Ји на 1 мај доаѓа во Скопје на средба со политичките лидери

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во американскиот Стејт департмент, Хојт Брајан Ји, в понеделник ќе допатува во Македонија во обид да помогне во надминувањето на политичката криза. Ји, како што соопштија од Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата ќе разговара со политичките лидери за статусот на формирање нова влада, за билатералните односи, како и...

САД детално информирани за најновите безбедносни случувања на Балканот

Состојбите во регионот на Југоисточна Европа и на Балканот, со посебен акцент на безбедноста и на владеењето на правото, биле тема на средбите меѓу првиот човек на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Горан Свилановиќ, и високи претставници на Стејт департментот. Вашингтон бил запознаен со напредокот на Стратегијата 2020 и со безбедносните прашања, соопшти денеска РЦЦ, по состаноците на генералниот секретар...

Хојт Ји: Аболицијата мора целосно да се повлече, а не селективно

Помилувањето кое претседателот го направи на 12 април го поткопа не само владеењето на правото, туку и кредибилитетот на земјата која е одлучна да се приклучи кон ЕУ и НАТО, изјави заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Азија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји по средбите со претставниците на политичките лидери. - Особено е важно лидерите итно да реагираат и да ја...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...