Македонија и Грција имаат вистинска можност да постигнат договор за прашањето за името. Верувам дека постои политичка волја, како во Атина, така и во Скопје, да се постигне договор и да се реши ова прашање еднаш засекогаш, вели заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји во емисијата „Светот е бизнис” на телевизијата Блумберг на бугарски јазик.

– Ќе се бара напорна работа, бидејќи прашањето не е едноставно да се реши. Ќе беше добро проблемот да се решеше пред 25 години, но ако двете држави продолжат да работат како сега, под раководство на Метју Нимиц, специјалниот претставник на ОН, како посредник, ние веруваме дека тоа е дефинитивно возможно – вели Ји.

Според него, САД силно го поддржуваат договорот меѓу Бугарија и Македонија и ова е многу добар почеток или дури увертира на бугарското претседателство на ЕУ.

– Веруваме дека ова се многу позитивни чекори, не само за двете земји кои имаат разлики во текот на годините, туку и за целиот регион. Тоа е пример за две држави, чии лидери се навистина ангажирани кон помирување и кон изнаоѓање решенија, кои може да вклучуваат компромис, кои може да вклучуваат и отстапки. Кога две држави имаат желба и политичка волја, тогаш речиси се е можно – додаде Ји.