fbpx
Таг: Хари Потер

таг: Хари Потер

Почина Сер Мајкл Гамбон, познат по улогата на професорот Дамблдор во „Хари Потер“

На 82 годишна возраст, почина актерот Сер Мајкл Гамбон. Веста за смртта ја соопшти неговото семејство, јави Би-би-си. Гамбон беше најпознат по улогата на професорот Албус Дамблдор во шест од осумте филмови за Хари Потер. Во неговата шестдецениска кариера, актерот родум од Даблин работеше на телевизиски, филмски, театарски и радио проекти, а освои четири БАФТА награди. Неговата сопруга Лејди Гамбон и синот...

Доаѓа нова серија за „Хари Потер“, ќе се прикажува десет години

Продукцијата „Ворнер Брос Дискавери“ (Warner Bros. Discovery) соопшти дека работи на серијал за „Хари Потер“ за својата нова стриминг услуга наречена „Макс“. За развојот на серијата се шпекулираше до неодамна, а информацијата сега е и официјално потврдена од продукцијата, пишува „Врџ“. Во соопштението се вели дека тоа ќе биде „децениски-долга серија произведена со истиот епски занает, љубов и грижа по...

Погледнете го најновиот „гејмплеј“ трејлер за Хари Потер играта Hogwarts Legacy

Скриншот од Трејлерот за Howgwarts Legacy
Најновата игра од Хари Потер универзумот - Hogwarts Legacy е најавена за годинава и првично ќе излезе за PlayStation 4 и 5. Сè уште не се знае дали ќе биде PlayStation екслузива (односно игра што ќе може да се игра само на PS конзолите, а не и на персонални компјутери). Објавен е најновиот трејлер кој прикажува „гејмплеј“ (играње) од...

Актерите се обединуваат во нов филм за Хари Потер 20 години подоцна, ќе го гледаме на 1 јануари

Даниел Ретклиф, Руперт Гринт, Ема Вотсон и многу други филмски ѕвезди од серијалот за Хари Потер по 20 години од премиерното прикажување на првиот филм „Хари Потер и Каменот на мудроста“ се обединуваат заедно во нов филм. На 1 јануари 2022 година премиерно ќе биде прикажан филмот „Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts“, јавува Скај Њуз. Тој ќе обедини...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....