fbpx
Таг: Гордана Јанкуловска

таг: Гордана Јанкуловска

Гордана Јанкулоска излегува од затвор на 1 ноември, одлучи Апелација

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ќе излезе од затвор на 1 ноември. Апелациониот суд Скопје, донесе решение со кое ја уважи жалбата на осудената, со кое ја отпушта осудената на 1 ноември од издржување на казната затвор, под услов до истекот на условниот отпуст, да не стори ново кривично дело, соопштија оттаму. „Судот ги ценеше личните прилики на...

Јанакиески и Јанкулоска осудени на затворска казна за „Титаник“, Протуѓер доби условна

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска беше осудена на казна затвор од 2 години и шест месеци. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој исто така беше еден од соработниците на екс-премиерот Никола Груевски, доби ефективна казна затвор од 4 години и 6 месеци,  Коста Митровски доби по 3 години затвор за случајот „Титаник“, а...

Пресуда за Таргет-Тврдина: Мијалков осуден на 12 години затвор, Јанкуловска на 4 години

За злосторничко здружување, злоупотреба на службена положба и овластување и примање награда за противзаконито дејание, на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска му беше досудена затворска казна од 12 години во случајот Таргет-Тврдина кој се однесува на незаконското прислушување на 20.000 граѓани од 2008 до 2015 година во време на владеењто на ВМРО-ДПМНЕ. На Мијалков во затворската казна...

Врховниот суд ги потврди пресудите за случајот „Тенк“ за Груевски, Јанкуловска и Поповски

Врховниот суд денеска соопшти дека ги отфрлил жалбите од осудените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“ и ги потврдил изречените пресуди на Апелациониот суд. Ова практично значи дека поранешниот премиер Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Јанкуловска и нејзиниот заменик Поповски треба да одат во затвор. „Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на...

Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази и за „Тенк“

„Бомбите“, осносно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот мерцедес од над половина милон евра, ќе бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“, одлучи Апелацискиот суд. Во Апелација вчера имаше јавна седница на која претседателката на судот Љиљана Ивановска Шопова и судиите Африм Фидани и Јани Нича, одлучуваа по жалбата на СЈО, Основниот суд Скопје да ги отфрли...

ВМРО-ДПМНЕ избра нов извршен комитет, осум високи функционери заминаа од врвот

ВМРО-ДПМНЕ синоќа избра нови 19 членови на извршниот комитет (ИК) на партијата, а меѓу нив повеќе не се осум од досегашните високи функционери, од кои повеќето се споменуваат во „бомбите“ што ги објави СДСМ. Во новиот ИК не се поранешните министри Владимир Пешевски, Емил Димитриев, Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Миновски, како и блиските соработници на Никола Груевски,...

СДСМ: Денеска е празникот на Груевски, но времето на лаги заврши

„Први април е празникот на Никола Груевски, затоа што тој е експертот за лажење. Груевски измисли странски служби и жолти комбиња со тактички опреми што снимале. Потоа целата домашна и меѓународна јавност дозна дека снимале домашните тајни служби и за тоа веќе се води истрага од Специјалното јавно обвинителство“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека...

Груевски, Ставрески и Јанкулоска се првите сведоци за прислушувањето

Никола Груевски, Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска ќе бидат првите тројца сведоци што ќе ги предложи ВМРО-ДПМНЕ на Анкетната комисија за прислушувањето. Ова денеска, пред почетокот седницата на комисјата, го изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и члун на комисијата, Антонио Милошоски, кој рече дека во интерес на работата ќе побараат сведочењата да се одвиваат на затвотрени седници. - Со нивните искази се...

(ВИДЕО) Болницата и куќите под вода, Тетово и овој пат неподготвено за невремето

Блокирани улици, автомобили со искршени стакла, поплавени подруми, уништени дрвја. Ова е билансот од вчерашните врнежи во Тетово, кои околу еден час беа придружувани со град. И додека граѓаните...