fbpx
Таг: Гордан Калајџиев

таг: Гордан Калајџиев

Треба да им се овозможи бесплатен адвокат на луѓето кои не можат да си дозволат да платат

Во Северна Македонија мора да се специфицираат сервисите и правното зајакнување за да се обезбеди пристап до правда. Имаме недостатоци во смисла на обезбедување правна помош во кривична постапка, односно правна одбрана на луѓето кои не можат да си дозволат правна помош. Ова е еден од заклучоците од денешната Конференција на тема „Пристап до прaвда пристапни сервиси и зајакнати...

Најчевска поднесе оставка од Советот за реформа на правосудниот сектор

Професорката Мирјана Најчевска поднесе оставка од членувањето во Советот за реформа на правосудниот сектор, а за тоа ги информирала министерот за правда и членовите на Советот. „Изминатиот период јасно покажа дека ова тело е формирано само како параван за решенија кои се носат на друго место и служи за создавање лажна слика дека некаков експертски тим има влијание врз реформските процеси...

Зврлевски останува со ингеренции на прв обвинител сè до одлуката на Собранието

Додека не биде разрешен од Собранието на Република Македонија, јавниот обвинител Марко Зврлевски останува на функцијата целосно, вели проф. д-р Гордан Калајџиев. - Собранието го разрешува, така што до тој момент де факто е на функција - вели Калајџиев. Тој објаснува и дека упатно е Зврлевски во периодот од денеска, кога Советот на јавните обвинители го поддржа предлогот на Владата за...

Хелсиншкиот комитет бара од медиумите и од СОС да ги повлечат статиите и да се извинат

ВМРО-ДПМНЕ врши директен атак врз кредибилитетот и врз угледот на Хелсиншкиот комитет и на бранителите на човекови права, реагира Хелсиншкиот комитет за човекови права во својот демант на тврдењата изнесени на прес-конференцијата во саботата од Цветин Чилиманов, Ненад Мирчевски и од Никола Србов. Комитетот побара од медиумите што објавиле статија под наслов „Организациите на Сорос со години наназад добивале милионски суми...

ССО и СПО не се најсреќни, но се единствени решенија за помош на СЈО, сметаат експертите

Формирање на специјално судско одделение и специјален оддел во Министерството за внатрешни работи (МВР), кои би биле надлежни за процесуирање на случаи на СЈО, е предлогот кој, според засега неофицијалните информации, бил ставен на маса на разговорите меѓу претставниците на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино. Неофицијално, ова прашање било ставено на маса уште пред еден месец, но...

Калајџиев казнет со 50 евра или општо-корисна работа

Претседателот на Хелсиншкиот комитет и професор на Правниот факултет на УКИМ, Гордан Калајџиев е казнет со 50 евра парична казна или општо-корисна работа. Тој утрово беше повикан на информативен разговор во полиција поради учество во протестите на „Шарената револуција“. Против Калајџиев, како што пренесува „Телма“ е поднесена прекршочна пријава за нарушување на одредбите од законот за јавна чистота, заради фрлање...

Калајџиев повикан на распит во полиција поради учество на протест

Претседателот на Хелсиншкиот комитет на Македонија и професор на Правниот факултет на УКИМ, Гордан Калајџиев утрово во 9 часот бил повикан на информативен разговор во полиција поради учество на протестите на „Шарената револуција“. Поканата, како што пишува „Дојче Веле“, на Калајџиев му ја предале полицајци, кои со службено возило го дочекале пред неговиот дом. - Ова е еден вид автогол на...

Дождот од кривични пријави, уличарска техника на притисок врз Јанева

Нови 12 кривични пријави се поднесени против повеќе лица кои работат во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на Катица Јанева. Со ова, бројката на кривични пријави поднесени до вработени во СЈО сега се искачи на 19, од кои три се против обвинители од тимот на Јанева. Првите кривични пријави, една против тројца обвинители од СЈО и една против вработен во Министерството...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...