fbpx
Таг: есен

таг: есен

Филипче: Есента носи ризици вирусот покажа дека е непредвидлив, да бидеме уште повнимателни

Министерот за здравство Венко Филипче во видео-обраќање истакна дека светската здравствена криза предизвикана од Ковид-19 е најголемата во последните 100 години. Истовреме, потсети тој, поминаа шест месеци откога се регистрира првиот случај во нашата земја. „Со почитување на мерките за заштита на сопственото здравје, освен што се штитите себеси и своите блиски, давате личен придонес во напорите на здравствените работници...

Епидемиолозите предупредуваат дека на есен случаите на ковид ќе бидат многу побројни од сега

Собирањето на повеќе луѓе на едно место, како што последно се случи вечерта по изборите или сите други приватни собири на кои секојдневно сме сведоци, можат да го зголемат бројот на новозаразени лица со ковид-19, предупредуваат епидемиолозите, кои нагласуваат дека ако не се почитуваат препораките за лична заштита, бројот на нови случаи на ниво на држава, нема да се...

Сончево со температура до 26 степени

Времето денеска ќе биде сончево, со мала облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 19 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со дневна температура до 23 степени. Од утре полека температурите ќе почнат да опаѓаат. Утре максималната температура се очекува да достигне до 24 Целзиусови степени, а в четврток само...

Денеска почнува есента, времето променливо облачно, попладне со дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта. Есента ќе трае до 21 декември, кога настапува зимата. На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје изгреа во 6:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути. Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне и кон...

Утре почнува летото

Од утре во Македонија и на северната хемисфера почнува летото. Истовремено, на јужната полутопка настапува зимата. Во Македонија летото ќе почне утре 12.07 часот. Сонцето ќе изгрее во 4.58 часот, а ќе зајде во 20.12 часот. Утрешниот, 172 ден во годината е најдолг и ќе трае 15 часа и 14 минути. Летото ќе заврши на 22 септември, кога ќе почне есента. На...

Во Германија уапсени шест лица што планирале терористички напади

Во голема операција спроведена во неколку градови во Германија, полицијата уапсила шестмина Сиријци под сомнение за тероризам, јави германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Уапсените се на возраст од 20 до 28 година и се членови на терористичката група Исламска држава, а планирале терористички напад на Германија. Апсењата се извршени во Касел, Хановер, Есен и во Лајпциг. Четворица од уапсените влегле во...

Сончево и топло време, со умерена локална облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло за овој период од годината, со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од 3 до 12 Целзиусови степени, а максималната од 24 до 28 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност и со слаб...

Облачно и свежо време, со температура до 23 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо, а ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Во вечерните часови се очекува намалување на облачноста. Утринските температури се движат од два до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 14 до 23 степени. Во Скопје се очекува слично време, облачно и свежо со услови за...

Заев: Како премиер, најпрво ќе преземам мерки поврзани со интересите на граѓаните

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“ вели дека до крајот на месецот очекува да стане премиер и првите мерки што ќе ги преземе новата влада ќе бидат поврзани со интересите на граѓаните. Тој во интервјуто зборува за реформите кои се предвидени со новата програма, но и за претстојните локални избори. „Едно решение кое мораме да...

Времето денеска сончево и суво

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи од 11 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, слаб до умерен ветер од променлив правец и со температурата до 16 Целзиусови степени. Подрачјето на Македонија и понатаму останува во...

Времето денеска сончево, суво и топло

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и претежно тивко. Изутрина по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Преку денот ќе има и мала до умерена облачност, а ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 1 до 8 Целзиусови степени, а дневната од 14 до 24 степени. Во...

Охрид солидно посетен, на плажите како во сезона

Македонскиот туристички центар Охрид викендов е солидно посетен, додека сликата од плажите е како во тек на главната туристичка сезона. Најбројни се посетителите од странство, но допатуваа и помал број викенд-туристи од земјата. Во новоотворениот хотел „Тино“ во туристичката населба Свети Стефан, велат дека до 26 мај, немаат место „ниту за лек“. Овој современ објект, со отворен и со затворен базен, ексклузивен бањски центар е хит...

Попладне ќе врне

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд. Во попладневните часови, на места, врнежите ќе бидат пообилни, некаде достигнувајќи и повеќе од 30 литри на квадратен метар. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Температурата ќе се движи од 6 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, облачно со повремен дожд, а попладне и во ноќните часови...

Денеска стабилно и потопло време

Времето ќе биде стабиолно, без врнежи
Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно, со појава на магла. Утринската температура ќе се движи од 2 до 7, а дневната од 7 до 12 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, со утринска температура до 4, а дневната до 9 Целзиусови степени.  

Магла по котлините, сонце преку ден

Времето ќе биде стабиолно, без врнежи
Во Македонија во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која некаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот ќе биде претежно сончево, со локална облачност и со слаб јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува слаб југозападен и североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1°C до 8°C, а...

Наутро магла, попладне сонце

Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, со појава на ниска облачност и на утринска магла по котлините и во речните долини. Попладне, облачноста насекаде ќе се намали. Утринската температура ќе се движи од минус три до пет, а дневната од 11 до 17 Целзиусови степени. Во Скопје, претпладне ќе има појава на ниска облачност и слаба магла,...

Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Во украинската област Днипропетровск, руска ракета погоди двокатна станбена зграда, при што беа повредени најмалку 13 лица, меѓу кои три деца. Веста за нападот и повредените на војот Телеграм канал...