fbpx
Таг: ерис

таг: ерис

Новиот ковид сој Ерис не е сериозна закана, смируваат епидемиолозите

ЕГ.5 или Ерис, е новата варијанта на ковид-19 која стана доминантна во САД, а ја има и во Кина и Британија. Распространетоста на новиот сој расте, а симптомите најчесто се главоболка, рапав глас, болки во мускулите и изменето чувство за мирис. Дали треба овој нов сој да нè загрижува? Епидемиолозите велат - не. „Ова е вирус, а вирус лесно се пренесува, лесно...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...