fbpx
Таг: еднаквост

таг: еднаквост

Повлекувањето на предлог-Законот за матична евиденција ја продолжува дискриминацијата врз трансродовите лица

„Институциите се однесуваат со нас на начини како да сме криминалци, започнувајќи со обвиненија за фалсификување на личните документи од страна на полицијата, кога притоа истите се издадени со решение од МВР, во Управата за матична евиденција за вадење на извод нѐ враќаат по неколку пати секој пат со изговор дека ги немаме потребните документи, вработувањето не доаѓа предвид...

Коалицијата „Маргини“ со кампања за еднаквост на трансродовите лица

Коалицијата „Маргини“ ја покрена кампањата „Со човековите права, не се преговара! - Еднакви пред законот и во општеството!“. Основната цел на кампањата е да се истакне итната потреба од донесување на квалитетни законски решенија што ќе обезбедат еднаков третман и достоинствен живот за трансродовите луѓе во Северна Македонија. Од Коалицијата велат дека кампањата е насочена кон информирање на јавноста, но...

„Здружение ЛГБТИ Јунајтед“ – Колку и да сме различни меѓу себе, тука сите сме еднакви

Моменталната ситуација во однос на положбата во која се наоѓаат ЛГБТИ лицата во Македонија е малку подобрена споредено претходните години. Последното истражување на Европската агенција за основни права покажува дека во изминативе 12 месеци од 2021 година дури 49 отсто од лицата се соочуваат со дискриминација во осум сфери од македонското општество, а 41 отсто биле вознемирени или физички...

Младите од руралниот дел на земјата сметаат дека државата не прави ништо за нив, сакаат да си заминат

Младите сметаат дека е потешко човек да најде работа ако некој од семејството нема врски или не потекнува од богато семејство. Исто така сметаат дека не е лесно да започнат свој бизнис, а алармираат и дека училиштата наместо да се опремени како што доликува за 21-ви век личат како да се од минатиот, нагласија денес учесниците на промоцијата на...

Стартува реализацијата на Оперативниот план за вработување по принцип на еднаквост за сите категории граѓани

Душко Арсовски Муамет Хоџа фото : Влада на РСМ
Со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2021 година се обезбедува создавање и поддршка за креирање на нови работни места, зголемување на вработеноста кај невработените лица, особено на младите, долгорочно невработените и корисниците на право на парична помош од социјална заштита, како и поддршка на невработените на кои им...

СДСМ: Програмата на новата влада ја штити унитарноста на државата

Програмата на новата реформска влада, која ќе донесе промени во Македонија, е единствената реална платформа што ја гарантира унитарноста, слободата, демократијата и еднаквоста на сите граѓани, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се единствените што ги издаваат државните и национални интереси на граѓаните на Македонија преку конфликтите, насилството и инцидентите што ги...

ОМД: Македонија да се обедини против корупцијата, непотизмот и анархијата

Обединтетата македонска дијаспора (ОМД) строго се спротиставува на создавањето на засебни и полуавтономни федерални тела во Република Македонија засновани на јазик, етничка припадност, религија или слично. „Оние кои ја застапуваат федерализацијата, не стојат на страната на најважните интереси на Македонија. Вакви движења единствено водат кон дестабилизација на државата. Нова политичка организација не е решение за фундаменталните прашања со кои Македонија...

Тевдовски: Целта ни е да ја победиме нееднаквоста

Претседателот на Комисија за економија на СДСМ, Драган Тевдовски, на денешната прес-конференција изјави дека нивна цел е да се победи нееднаквоста во општеството и да се врати средната класа. Тој потсети на четирите столба од „Визијата за Македонија“. -  Првиот столб спречува злоупотреби на државните ресурси од малата група луѓе на власт. Вториот столб овозможува прераспределба на доходот од најбогатите кон мнозинството осиромашени...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...