fbpx
Таг: Добрево

таг: Добрево

Бројот на ученици опаѓа, се вработуваат сè повеќе наставници

Во училиштето во селото Добрево во близина на Пробиштип, во 2012 година, учеле вкупно 11 ученици. Постепено, бројот на дечиња се намалил на осум, сè додека во училиштето не останало само едно детенце, за да денеска, ученичките столчиња се сосема празни, а школото - под клуч. Училиштето во Добрево не е единственото во земјава во кое реалноста е ваква....

Рудниците Добрево и Тораница отидоа под стечај

Основен суд Штип денеска донесе одлука рудниците Добрево и Тораница, кои беа сопственост на индиската фирма „Индоминерали и метали“, да заминат во стечај. Со ова, 1.000 рудари од Пробиштип и од Крива Паланка останаа без работа. Стечајот го покрена скопска фирма „Автотехна“ ДОО Скопје, а подоцна се приклучија и уште тројца доверители. Сидникатите на рудниците Добрево и Тораница сметаа дека брзото завршување...

Рударите бараат стечај за рудниците Добрево и Тораница

Сидникатите на рудниците Добрево и Тораница сметаат дека брзото завршување на предстечајната постапка и прогласувањето стечај е најдоброто решение за нив, по повеќе од два месеци штрајк. Рударите во тој случај ќе добијат шестмесечен надомест со здравствено осигурување. Вработените веќе три месеци немаат земено плата, а засега нема никаков одговор од раководството на „Индоминерали и метали“. Рударите велат дека извршителите...

Рударите од Добрево и од Тораница најавуваат радикализација на штрајкот

Веќе осумнаесетти ден не работат рудниците во Добрево и во Тораница, откако рударите почнаа штрајк поради доцнењето на платите и лошите услови за работа. Стотина рудари од рудникот Добрево, со кој управува индиската компанија „Индоминерали и метали“, денеска наидоа на затворени врати пред управната зграда на компанијата, каде бараа средба со раководството, но не беа примени на разговор. Рударите одржаа средба...

Спасов: Експерти ќе ги испитуваат причините за рударската несреќа

Министерот за труд и социјална политика, Диме Сапсов, најави дека експерти ќе бидат ангажирани за да ги испитаат причините за несреќата во рудникот „Индо минерали и метали“ од Добрево. - И досега покажавме дека водиме интензивни контроли на рудниците низ државата и секое непочитување на законот не се толерира и во согласност со законот се изрекуваат парични казни или кривични...

Експлозија во рудникот во Добрево, двајца рудари повредени

Двајца рудари, изутрината околу 7.15 часот, се донесени  во штипската Клиничка болница, со повреди од експлозија што се случила додека работеле во рудникот на „Индо инерали и метали“ во Добрево, кај Пробиштип. Штипската полиција потврди дека дошло до ескплозија, од засега непознати причини. Притоа, настрадале 42-годишниот рудар со иницијали Д.З. и 49-годишшниот З.Т., и двајцата од Пробиштип. На потешко повредениот Д.З., експлозијата му...

Најмалку 11 загинати и десетици исчезнати во две бродски несреќи во Медитеранот

Најмалку 11 лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати и се стравува дека се мртви, во две одделни бродски несреќи во близина на италијанскиот брод, соопштија спасувачките служби...