fbpx
Таг: дневна тарифа

таг: дневна тарифа

Евтина струја од 13 до 15 часот ќе има од први декември

Од први декември се враќа евтината тарифа од 13 до 15 часот и тоа е максимумот што можевме да направиме. Евтината тарифа не ја воведуваме од политички причини, туку заради сигналот на цената на електричната енергија на сите берзи во Европа. Ова денеска на прес-конференција го истакна претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски. Тој кажа дека цената...

Од 1 јули можно е враќање на евтината струја од 14 до 16 часот, најавува Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави можно враќање на евтината дневна тарифа на струјата од 1 јули. Тој рече дека се разговара со Регулаторната комисија за енергетика за ова прашање, поаѓајќи од фактот дека државата ќе има вишок на електрична енергија што ќе ја произведе од мај до октомври годинава. „Заедно со Регулаторната комисија за енергетика работиме во насока...

Струјата за домаќинствата од 1 јануари поскапа за 9,5 отсто, дневната евтина тарифа се укинува

Од 1 јануари 2022 година, цената на струјата за универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ ДОО Скопје, односно струјата за домаќинствата се зголемува за 9,48 отсто, а ќе се укине дневната евтина тарифа, која досега важеше за периодот од 14 до 16 часот, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Дневната евтина тарифа се укинува поради енергетската криза, а доколку...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...