fbpx

Од 1 јули можно е враќање на евтината струја од 14 до 16 часот, најавува Бектеши

Евтината дневна тарифа за граѓаните беше укината на 1 јануари 2022 година

-

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави можно враќање на евтината дневна тарифа на струјата од 1 јули. Тој рече дека се разговара со Регулаторната комисија за енергетика за ова прашање, поаѓајќи од фактот дека државата ќе има вишок на електрична енергија што ќе ја произведе од мај до октомври годинава.

„Заедно со Регулаторната комисија за енергетика работиме во насока да се врати евтината дневна тарифа за електрична енергија од 1 јули годинава, имајќи го предвид зголеменото производство на електрична енергија од обновливи извори на енергија каде пиковите главно се преку ден“, изјави министерот Бектеши.

Инаку, евтината дневна тарифа за граѓаните беше укината на 1 јануари 2022 година, кога имаше и поголемо зголемување на цената на електричната енергија за 9,48 отсто. Пред нејзиното укинување, граѓаните можеа да користат евтина струја секој ден во периодот помеѓу 14 и 16 часот. Во моментов, евтина струја за граѓаните има само во текот на ноќта – од 22 до 7 часот секој ден, како и цел ден во недела.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
free online course
download huawei firmware
Download WordPress Themes
udemy free download