fbpx
Таг: Дирекција за заштита и спасување

таг: Дирекција за заштита и спасување

Спасувачите од ДЗС спасија жена што била 114 часа во урнатините во Адијаман

Спасувачите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) на Северна Македонија вчера извлекоа жива жена од урнатините на зграда во Адијаман, откако таа минала 114 во кршот, по катастрофалните земјотреси што во понеделникот рано наутро ги погодија југоисточна Турција и северозападна Сирија Успехот на ДЗС бил поздравен со овации. Спасената жена е 38-годишната Мелтем Унсал.

Владата ќе испрати нови 68 лица да помогнат во Турција, како и опрема и возила за спасување

Македонија ќе испрати 36 припадници на Армијата од Баталјонот за специјални единици, како и 32 лица од Дирекцијата за заштита и спасување, за учество во хуманитарната операција во Турција. Ваква одлука за дополнителна помош донела попладнево Владата. „Се испраќа и комплетна специјализирана опрема и материјално–технички средства за пребарување и спасување од урнатини, 10 возила за транспорт на опремата и луѓето“,...

Високите температури ги разгореа пожарите, апел до граѓаните да бидат внимателни во шума

Граѓаните да внимаваат при посета на шуми и паркови и да се воздржуваат од активности кои можат да предивикаат пожари, апелираат од Националниот парк „Шар Планина“. Поради настапувањето на топлотниот бран и високите температури има голема опасност лесно да се запали шума, заради што од паркот информираат дека забрането е палење оган, подготовка на скара на неозначени места за...

Пожарите беснеат, шпанска компанија за 400.000 евра допрва ќе ги сервисира противпожарните авиони

Дирекцијата за заштита и спасување денеска го потпиша договорот со шпанската компанија „Titan Firefighting Company S.L.“вреден 25.000.000 денари (околу 400.000 евра) за поправки и сервисирање на трите противпожарни авиони што ги поседува земјава, вклучувајќи ги и годишните прегледи. Договорот е склучен во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас, а оправданоста за ваквиот чекор е „доколку поради крајна итност,...

Владата додели 5.000 литри дизел за противпожарните возила, ќе набавува во директна спогодба и млазно гориво

Владата на вчерашната онлајн-седница донела одлука, на барање на Дирекцијата за заштита и спасување, Агенцијата за стоковни резерви да достави на дирекцијата без надомест 5.000 литри дизел гориво, за противпожарните возила, информираат од владината прес-служба. Исто така, според Одлуката за постоење кризна состојба заради зголемена појава на пожари на територијата на Република Северна Македонија и справување со непредвидливите последици, Владата...

Околу 300 војници ангажирани во гасење на пожарите, пристигна и помошта од Словенија

Армијата на Република Северна Македонија и по прогласувањето на кризната состојба ќе продолжи да го ангажира својот човечки и материјален потенцијал во гаснењето на пожарите. Околу 300 војници веќе се вклучени во гасење на пожарите, од кои во моментов повеќе од 200 припадници се во реонот на Делчево и Пехчево, додека останатите се ангажирани во реоните на Валандово, Старо...

Недостига системски пристап во справувањето со несреќи и управување со кризи

Пред четири дена на патот Маврово-Дебар кај Бигорскиот манастир се случиле лавини и општинските власти морале да интервенираат сами за да го расчистат патот од снегот. За време на големиот пожар во август 2019 година на езерото Младост крај Велес, градоначалникот сам како командант на штабот морал да се јавува во Министерството за одбрана за да се ангажираат хеликоптери...

Авионите за гаснење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување вежбаа над Охрид (галерија)

Специјалните авиони за гаснење пожари на Дирекцијата за заштита и спасување вежбаа над Охридско Езеро. Се тренираа различни начини на фрлање на вода и ниско летање над водени површини нешто што е многу тешко во авијацијата, а беа испробувани и други техники над езерото. Станува збор за реализација на дел од планот и програмата за подготовки на Дирекцијата за заштита...

Гостивар целиот во чад, пожарот на депонијата Русино сè уште активен

Пожарот на депонијата Русино сè уште е активен поради непристапниот терен што е резултат на изведувањето градежни работи на оваа локација. Огнените јазици викендов создадоа облаци од чад над Гостивар, кои во комбинација со топлото време им создаваат големи потешкотии во животот на жителите од овој град. Како што информираат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), тие уште викендов...

Доаѓа топлотен бран – помалку храна, повеќе вода и без алкохол следниве денови

Целата територија на земјава од денеска ќе биде зафатена со високи температури од жолта фаза, а Министерството за здравство излезе со препораки за спречување на последиците од топлотниот бран врз населението. Во текот на екстремно топлите денови што следуваат, од министерството препорачуваат: -Да се остане повеќе во затворени климатизирани простории, а при неопходен престој на отворен простор во овој период,...

Од четврток многу топло време во земјава – демне опасност од пожари

Топлото време што ќе ја зафати нашата земја од четврток до средината на следната недела ги алармираше државните власти околу можноста за појава на пожари. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) нагласува дека наредните денови ќе биде активирана жолтата фаза за високи температури, а во некои региони и портокаловата фаза. Поради порастот на температурите на воздухот, ДЗС апелира да се...

Состојбата со водостите критична, можни се поплави во неколку котлини

На седницата на Управувачкиот комитет за справување со кризи, била согледана состојбата со водостоите на реките низ целата земја, при што членовите констатирале дека ситуацијата е најкритична во Северозападниот регион, во Пелагониската котлина, како и во Градот Скопје. Имајќи ги предвид најавите на Управата за хидрометеоролошки работи за нови врнежи од дожд, Управувачкиот комитет за справување со кризи на  седницата...

Џафероски: Се штитиме и спасуваме со опрема која е донација уште од ЈНА

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), од своето формирање до минатата година, не успеала целосно да го воспостави системот за заштита и спасување, рече директорот на ДЗС, Аднан Џафероски, на средбата со новинарите на која информираше за состојбата во Дирекцијата, во која, како што кажа, наследил долг од 70 милиони денари (милион и 135.000 евра). Според него, до неговото доаѓање...

Локализирани пожарите во Зајас и во Македонски Брод

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека пожарите во општина Зајас и во Македонски Брод се локализирани. Локализиран е пожарот меѓу селата Зајас и Горно Строгомиште, каде што беа опожарени два хектара борова шума. Во гаснењето ангажирани биле 40 лица од Дирекција за заштита и спасување, Територијалната противпожарна бригада, АРМ, „Македонски шуми“ и доброволци. Локализиран е и пожарот кај местото наречено...

Активни пожарите во Чашка, Македонски Брод и во Маврово – Ростуше

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека во 12 часот се регистрирани активни пожари во општините Чашка, Македонски Брод и Маврово - Ростуше. Ангажирани се два авиона, хеликоптери, 40 лица преку ДЗС во координација со „Македонски шуми“, како и месно население. Во Чашка пожарот е кај селото Богомила, местото Бела Вода и во Урбанци, село Дреново. Пожарот е на терен...

Се разгоруваат пожарите на многу места во земјава, изгореа четири куќи

Според најновите информации од Центарот за управување со кризи (ЦУК), состојбата со шумските пожари е алармантна и на многу места во земјава пожарите се разгоруваат. Во селото Могилец целосно изгореле четири куќи, а една е делумно оштетена. Како што извести „ЕВН Македонија“, поради големите пожари во Богомила, Ореше, Папрадиште, како и планинарски дом Чеплес, сите корисници на општина Чашка ќе...

„Авионската бомба“ во Цементара била оксигенска боца, соопшти ДЗС

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека „авионската бомба од 125 килограми“, за која пред повеќе од еден час информираа дека била пронајдена во близина на населбата Цементара, не била бомба, туку станувало збор за оксигенска боца. „По извршеното ископување, утврдено е дека се работи за оксигенска боца од 1,5 метар. Нема понатамошна опасност во реонот каде што беше...

Бомба од 125 килограми пронајдена во населбата Цементара

Авионски проектил од голем калибар бил пронајден при проширување на пат во близина на Припор, кај кружниот тек пред населбата Цементара, соопшти денеска Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Првичните проценки се дека бомбата е со тежина од околу 125 килограми. Екипи на ДЗС, како што информираат оттаму, се на терен и ги преземаат сите превентивни и безбедносни мерки, а евакуирани...

ДЗС ја повлекува механизацијата од поплавените подрачја

Шабан Салиу, директорот на Дирекцијата за заштита и за спасување (ДЗС), ќе ги повлече сите 96 камиони и багери што биле ангажирани во расчистување на поплавените региони. Салиу, на прес-конференцијата во Стајковци, рече дека ДСЗ досега исчистила улици, канали и речни корита во должина од 8,6 километри, дезинфицирале и дератизирале 447 објекти, исчистиле 67 септички јами, а испумпале вода и кал...

Холандската медицинска помош за поплавените пристигна во Скопје

Холандската донација на медицинска помош за поплавените денеска пристигна во Скопје, соопштија од Амбасадата во Холандија во Македонија. Холандија, по барањето за помош испратено од македонската Влада во рамките на Механизмот за цивилна заштита на Европската унија, донесе одлука за донирање на контингент медицински материјали во вредност од преку половина милион евра. Пратката, која се состои од...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...