fbpx

Бомба од 125 килограми пронајдена во населбата Цементара

-

Авионски проектил од голем калибар бил пронајден при проширување на пат во близина на Припор, кај кружниот тек пред населбата Цементара, соопшти денеска Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Првичните проценки се дека бомбата е со тежина од околу 125 килограми.

Екипи на ДЗС, како што информираат оттаму, се на терен и ги преземаат сите превентивни и безбедносни мерки, а евакуирани се и дел од жителите на населбата.

„Во согласност со стандарните оперативни процедури, Дирекцијата за заштита и спасување со свои стручни и обучени лица ги презема сите превентивни и оперативни безбедносни мерки. Обележан е и заштитен просторот околу проектилот, известени се сите околни субјекти за да го напуштат теренот, а воедно и МВР го обезбедува просторот, соодветно прописите за таа намена“, стои во соопштението на ДЗС.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пожар меѓу Богомила и Прилеп ги „закочи“ возовите, патниците оставени сами на себе

Поради шумски пожар помеѓу селото Богомила и Прилеп, возовите од Скопје за Битола и од Битола за Скопје стојат во место, а бидејќи „Македонски Железници - Транспорт“ нема обезбедено...