fbpx
Таг: Дирекција за заштита и спасување

таг: Дирекција за заштита и спасување

Холандската медицинска помош за поплавените пристигна во Скопје

Холандската донација на медицинска помош за поплавените денеска пристигна во Скопје, соопштија од Амбасадата во Холандија во Македонија. Холандија, по барањето за помош испратено од македонската Влада во рамките на Механизмот за цивилна заштита на Европската унија, донесе одлука за донирање на контингент медицински материјали во вредност од преку половина милион евра. Пратката, која се состои од...

Експертите од ЕУ почнаа со проценка на штетите од невремето

Експертскиот тим на Европската Унија почна да ги врши проценките на штетите од невремето кое во саботата вечерта го погоди Скопје и околината, информираше денеска евроамбасадорот на ЕУ во земјава, Аиво Орав. Експертите беа испратени, откако Македонија вчера го активираше Механизмот на ЕУ за цивилна заштита. https://twitter.com/AmbassadorEU/status/763000063480193024 Тимот покрај проценка на штетите, треба да им даде препораки на властите за цивилна заштита...

Сателитот „Коперник“ направи снимки од регионот погоден од невремето

Сателитот „Коперник“, кој бил ангажиран преку Механизмот на Европската Унија за цивилна заштита, направил сателитски снимки од подрачјата во Скопје и околината, погодени од невремето, кои треба да помогнат во справувањето со последиците. Македонија вчера го активираше Механизмот на ЕУ за цивилна заштита и во земјава треба да пристигнат технички експерти за води и канализации за да изврши проценка на...

ЛДП e разочаранa од односот на Груевски кон премиерот

Ливерално-демократската партија (ЛДП) денеска преку соопштение изрази сочувство до семејствата на жртвите од невремето што во саботата вечерта го зафати Скопје и околината, но и разочараност од однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при неговата посета на погодените подрачја. Од опозациската партија велат дека се загрижени поради големиот број на загинати во невремето и додаваат дека нивните општински организации...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...