fbpx
Таг: Демократска партија на САД

таг: Демократска партија на САД

Избори во САД: Демократите ја задржаа контролата врз Сенатот по клучната победа во Невада

Демократската партија во САД ја задржа контролата врз Сенатот по најавата дека клучната битка во Невада ќе заврши во нивна полза, со што се зацврстува настапот на Демократите на среднорочните избори, откако партијата во голема мера ги надмина очекувањата. Демократската сенаторка Кетрин Кортез Масто го победи републиканскиот противкандидат Адам Лаксалт, поранешен државен јавен обвинител кој беше поддржан од поранешниот американски...

Демократите победија на изборите во Џорџија, ја презедоа контролата врз американскиот Сенат

На вториот круг на изборите во американската сојузна држава Џорџија, победија кандидатите на Демократската партија на САД, јавуваат американските медиуми Си-ен-ен и Еј-би-си. Демократот Џон Ософ освоил 50,3 отсто од гласовите, додека републиканецот Дејвид Пердју освоил 49,7 отсто. Воедно, демократот Рафаел Ворнок ја победи републиканката Кели Лефлер. Вториот круг на гласање се одржа денеска, откако на изборите што се одржаа...

Бајден официјално стана демократски противкандидат на Трамп за изборите во ноември

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден и официјално стана кандидат на Демократската партија за претстојните претседателски избори во САД што е планирано да се одржат во ноември. Тој објави дека ги добил потребните гласови на делегатите на Демократската партија, со што ја осигура неговата кандидатура и натпреварот со актуелниот американски претседател Доналд Трамп на претстојните избори. Бајден изјави дека му било...

Бајден и Сандерс главни претенденти за демократски кандидат на претседателските избори во САД

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс се главните претенденти за претседателски кандидат на Демократската партија што ќе му се спротивстави на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД. По гласањето на синоќешниот „супер вторник“, Бајден успеа да го победи Сандерс во девет сојузни држави: Тексас, Масачусетс, Арканзас, Минесота, Тенеси, Оклахома, Алабама, Северна Каролина...

Раководството на Русија стои зад хакерските напади, тврдат шефовите на американското разузнавање

Шефовите на разузнавачките служби на САД денеска предупредија дека Русија е најголемата закана за американските интереси и дека зад хакерските напади и објавувањето документи на Демократската партија на САД стои највисокото раководство на Русија. „Според нашите проценки, само највисоките руски функционери можеле да ги одобрат неодамнешната кражба и објавувањето податоци во врска со претседателските избори“, истакнаа денеска во заедничко соопштението до...

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...