fbpx
Таг: Coronavirus

таг: coronavirus

Вистиномер: Само Захариева гледа равенство меѓу Тито и Хитлер!

Историските факти говорат дека Јосип Броз Тито бил организатор и го предводел партизанското движење во Југославија од 1941 година до крајот на Втората светска војна. Несомнено дека неговото владеење беше недемократско, имаше слабости и може да се критикува, но сосема е бесмислено тој да се споредува со Хитлер. И, доколку Тито навистина бил најмрачниот диктатор и убил толку многу...

Александар Вучиќ претерува, Србија не е меѓу земјите со најниска стапка на смртност

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Расте бројката на заразени во соседството 

Значително зголемен број на нови случаи со COVID-19 регистрира Бугарија, соопшти утрово генерал Венцислав Мутафчиски, началникот на бугарскиот Национален кризен штаб за борба со корона вирусот.  -Генералниот тренд на нови случаи со новиот корона вирус се покачува. Тоа што случаите на нови дијагностицирани е помал од претходните денови, не покажува тенденција - изјави тој на редовниот утрински брифинг за медиумите.   Во Бугарија ...

Вистиномер: Нема докази дека на ова видео се прикажани починати лица од вакцина во Диселдорф

Самиот факт што смртта настапила после вакцинацијата, не докажува дека вакцината ја предизвикала смртта и тоа го наведуваат сите релевантни државни агенции чија задача е да собираат пријави за...