fbpx
Таг: Чешка Република

таг: Чешка Република

Пендаровски во Чешка ќе се сретне со неговиот колега Петр Павел

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре престојува во официјална посета на Чешката Република, соопштија од владиниот кабинет. Во Прага претседателот со највисоки државни и воени почести ќе биде пречекан од претседателот на Чешката Република, Петр Павел, по што ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу двајцата претседатели, а предвиден е и пленарен состанок на делегациите на двете држави. Претседателот Пендаровски ќе оствари средби и со претседателот на Сенатот...

Протест против полициската бруталност пред Чешката амбасада во Скопје [фото]

Над 1.000 граѓани учествуваа на вчерашниот протест пред Чешката амбасада во Скопје поради убиството и полициската бруталност врз младиот Ром, Станислав Томаш од Теплице, Чешка. Протестот беше организиран од граѓанското движење - АВАЈА. Протестот започна од пред основното училиште “Koчо Рацин“ на улица “Мајка Тереза” (Водњанска) и продолжи пред Чешката амбасада. Чешките власти предводени од премиерот, Андреј Бабиш, претседателот, Милош Земан...

Четири хеликоптери од руско производство на АРМ и МВР ќе се модернизираат во Чешка

Министерот за одбрана на Чешката Република, Лубомир Метнар денеска е во официјална посета на Скопје, како прв министер за одбрана од земја-членка на НАТО што претстојува во македонскиот главен град по нашето зачленување во Алијансата. Заедно со министерот за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тој го потпиша Меморандумот за разбирање и техничка соработка меѓу...

Томан до Груби: Вратите на ЕУ се отворени, останува да ги испорачате реформите

Треба да се искористи моментумот на поддршка од страна на институциите на Европската Унија во однос на интеграцијата на земјите од Западен Балкан, вратата е отворена, останува на земјите-аспиранти да ги испорачаат бараните реформи, истакнал амбасадорот на Чешката Република во земјава, Мирослав Томан на средбата со претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби. На средбата, како што информираат...

Чешка донира 740.000 евра за возила на македонската гранична полиција

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и амбасадорот на Чешката Република во земјава, Мирослав Рамеш денеска го потпишаа договорот за донација од 740.000 евра за набавка на 25 теренски возила за македонската гранична полиција. Ова е трета донација на Чешката Република за земјава, во рамките на мерките за справување со мигрантската криза. Претходните две донации беа во шатори, греалки, кревети,...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...