fbpx
Таг: Брексит

таг: Брексит

Туск денеска ќе ги објави насоките на преговорите за Брексит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ќе ги објави нацрт-насоките за тоа како ЕУ планира да преговара за излегувањето на Британија од европскиот блок. Предлозите, кои ќе го одредат тонот на двегодишните преговори, ќе бидат испратени до сите членки на ЕУ. Лидерите на ЕУ велат дека Британија мора прво да ги договори условите за излегување, а потоа да премине на врските...

Заврши ерата на исплаќање огромни суми на Брисел, порача Дејвис

Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, изјави дека не очекува дека Велика Британија ќе ѝ плати 50 милијарди фунти на Европската Унија како дел од излезниот процес. Тој додаде дека ерата на исплати на огромни суми на Брисел е завршена. Дејвис наведе дека Британија ќе ги исполни сите обврски затоа што е земја која ги почитува законите. - Немаме добиено никакво барање...

Меркел: Најпрво фокус на условите за Брексит, а потоа за односите помеѓу Лондон и Брисел

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека Европската Унија ќе изгуби силен и важен играч, откако денеска британската премиерка Тереза Меј и официјално го прогласи излегувањето на Велика Британија од Европската Унија во согласност со членот 50 од Лисабонскиот договор. - Германија ќе вложи напори за време на преговорите за Брексит, да се гарантира дека излезот на Велика Британија од ЕУ ќе има...

Mej: Брексит е историски момент, нема враќање

Британската премиерка Тереза Меј денеска и официјално го прогласи излегувањето на Велика Британија од Европската Унија во согласност со членот 50 од Лисабонскиот договор. - Во согласност со желбата на народот, Велика Британија ја напушта Европската Унија. Ова е историски момент и повеќе нема враќање - изјавила Тереза Меј во обраќањето во британскиот парламент. Откако соопштила дека и официјално почнал Брекист,...

Британската премиерка го потпиша писмото со кое ќе почне Брексит

Британската премиерка Тереза Меј денеска го потпиша писмото што ќе го предаде во Брисел и со кое Велика Британија и официјално ќе ги почне преговорите за Брексит, покажува сликата објавена од нејзината канцеларија. На сликата, која ја објави Даунинг стрит, Меј го потпишува писмото со кое се активира член 50 од Лисабонскиот договор и кое утре попладне ќе му биде предадено...

Тереза Меј утре и официјално ќе прогласи Брексит

Британската премиерка Тереза Меј утре и официјално ќе го прогласи излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, во согласност со членот 50 од Лисабонскиот договор. По официјалната најава на почетокот на Брексит, почнуваат преговорите меѓу Велика Британија и 27 земји членки на ЕУ. Главното прашање е колку Британците ќе мора да платат за разводот, а веќе се споменува сума од...

Македонија да биде претпазлива при зачленувањето во ЕУ, порачува професор Претифер

Во Британија сега е време на големи промени, а земјите од Балканскиот Регион, како Македонија, Албанија и другите, сакаат да знаат што ќе се случува и во кој правец ќе оди овој процес, затоа што европските земји се зависни една од друга, изјави Џемјс Претифер, професор од Англија, кој денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, одржа предавање на...

ЕУ нема да потклекне под заканите на Велика Британија, вели Туск

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека ЕУ нема да потклекне пред „заканите“ на Велика Британија дека земјата е подготвена да ги напушти преговорите за Брексит без да постигне договор со нив. Туск истакна дека за ЕУ ништо не значат заканите на Велика Британија. - Нас нема да нè уплашат заканите и можам да ве уверам дека тие едноставно немаат...

Британскиот парламент ѝ даде зелено светло на Меј да ја почне процедурата за Брексит

Британскиот парламанет го усвои законот за Брексит и ѝ даде зелено светло на премиерката Тереза Меј да го активира членот 50 од Лисабонскиот договор и да ја почне процедурата за излегување на Велика Британија од Европската Унија, јавува „Би-би-си“. Меј, која беше именувана за премиер на Велика Британија кратко по референдумот на кој Британците гласаа за излегување на земјата од...

Горниот дом ѝ постави нови услови на Меј за Брексит

Британскиот Горен дом на лордовите денеска гласаше за измена на планот на премиерката Тереза Меј, со кој таа ќе може да ги почне преговорите за напуштање на Европската Унија. Како што се наведува, Меј ќе може да го направи тоа само ако вети заштита на три милиони граѓани на ЕУ, кои живеат во Велика Британија. Со 358 гласови „за“ и со...

Берлин и Рим го поддржаа ставот на Брисел за Брексит

Берлин и Рим го поддржаа планот на Европската комисија да се откаже почетокот на трговските преговори со Британија сè додека Лондон не даде гаранции во износ од повеќе милијарди евра. Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ наведува дека германските и италијанските претставници соопштиле дека го поддржуваат ставот на главниот преговарач на ЕУ, Мишел Берние, на почетокот на разговорите да се изнесат условите. Весникот...

По Брексит околу 12.000 лекари би можеле да ја напуштат Британија

Околу 12.000 лекари, кои дипломирале во Европската економска зона, може да ја напуштат Велика Британија бидејќи чувствуваат помала сигурност за својата иднина по референдумот за Брексит, покажа истражувањето на „Британската медицинска асоцијација“. Весникот „Гардијан“ пишува дека истражувањето, кое се темели на одговорите на 1.193 лекари, предизвика страв дека недостигот од специјалисти во британските болници може да се продлабочи. Четириесет и два проценти од...

За Брексит ќе бидат потребни повеќе од две години, оцени Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер оцени дека ќе бидат потребни повеќе од две години за да се постигнат сите договори околу излезот на Велика Британија од Унијата. -Мислам дека нема да успееме во рок од 24 месеци да ги постигнеме сите договори за Велика Британија да ја напушти ЕУ и да воспостави целосен однос со европскиот континент, изјави...

„Ролс Ројс“ лани загубил 5,2 милијарди евра

Британската компанија „Ролс Ројс“ соопшти дека минатата година имала загуба од 5,2 милијарди евра поради вртоглавиот пад на вредноста на британската фунта по референдумот за излез на земјата од ЕУ. Компанијата, која меѓу другото произведува и мотори за авиони, соопшти дека поради падот на фунтата од речиси 20 отсто во однос на доларот морала да ја намали вредноста на некои...

Британскиот Врховен суд ѝ ги врза рацете на Тереза Меј за Брексит

Британскиот Врховен суд пресуди дека владата не може да ја почне процедурата за излегување на Велика Британија од ЕУ без претходно да гласање во парламентот. Судската одлука ѝ ги врзува рацете на британската премиерка Тереза Меј, која не може да ја почне процедура за излегување од ЕУ додека не добие согласност од парламентот. Како што наведува „Би-би-си“, се очекува пратениците за напуштањето...

Ле Пен: 2017 ќе биде година на националистичките партии

Претседателката на крајно десничарската француска партија Национален фронт, Марин ле Пен, денеска на собирот на претставниците на десно-популистичките партии во Европскиот парламент, кој се одржува во германскиот град Кобленц, изјави дека 2017 ќе биде година на националистичките партии, пренесува ХРТ. „Минатата година англосаксонскиот свет со Брексит и со изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја почна борбата за...

Јанкулоска се подбива со предвидувањата на Гарет за Македонија во 2027 година

Поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, преку објава  на „Твитер“, со подбив ги искоментира предвидувањата на актуелниот британски амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, за тоа каде ја гледа земјава за 10 години. Јанкулоска ја ретвитна англиската верзија од текстот на „Мета“ за оптимистичките предвидувања на британскиот амбасадор за Македонија, со наслов „Гарет: Македонија во...

Лондон ќе ги зачува врските со европските разузнавачки служби по Брексит

Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека официјален Лондон не планира да ги прекине врските со европските разузнавачки служби, туку дека планираат и понатаму да разменуваат информации. - Откако ќе излеземе од ЕУ, ќе одржуваме тесни контакти со нашите европски сојузници по линијата на надворешната политика, како и во областа на борбата против криминалот и тероризмот. Со оглед на тоа...

Според професорот што ги предвиде Брексит и победата на Трамп, ЕУ ќе се распадне годинава

Професорот по политичка економија на Универзитетот „Браун“, Марк Блајт, во интервју за „Би-би-си“ изјави дека Европска Унија ќе се распадне до крајот на годинава. Професорот Блајт, кој ги предвиде Брексит, победата на Доналд Трамп и резултатот од италијанскиот референдум, сега тврди дека ЕУ ќе се распадне дури, можеби, и пред Велика Британија да ја почне расправата за членот 50 од...

„Брексит“ влезе во речникот „Оксфорд“

Зборот „брексит“ е еден од 1.500 нови термини што неделава ќе бидат додадени во англискиот речник „Оксфорд“, соопшти денеска издавачката компанија „Оксфорд јуниверсити прес“. „Брексит“ е дефиниран како „(предложено) повлекување на Обединетото Кралство од Европската Унија и политичкиот процес поврзан со тоа“. „Понекогаш се користи посебно во врска со референдумот одржан во Обединетото Кралство на 23 јуни 2016 година, на кој повеќето гласачи...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...