fbpx
Таг: Брексит

таг: Брексит

Брексит ќе чини до 60 милијарди евра, потврди Тајани

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, денеска изјави дека сметката за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија (Брексит) изнесува меѓу 50 милијарди и 60 милијарди евра, колку што беше и претходната неформална проценка на Брисел. - Треба да бидеме реални, но британската влада не е реална. Се споменуваа 20 милијарди, но тоа е бесмислено. Сметката ќе биде меѓу 50...

Туск предложи амбициозна реформа на ЕУ по Брексит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предложи амбициозна програма која предвидува 13 самити за две години за заживување на Европската Унија по излегувањето на Велика Британија од Унијата. Туск го упати својот предлог по апелите за заживување на ЕУ, кои неколкупати ги упатија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и францускиот претседател Емануел Макрон. Програмата почнува со самитот на ЕУ в...

Барние: Лондон да ги почитува прописите на ЕУ во транизицискиот период

Велика Британија, која побара двегодишен транзициски период за излегување од Европска Унија, ќе мора да се придржува до сите европски прописи во тој период, изјави главниот преговарач на Европска Унија за Брексит, Мишел Барние. - Ако идејата е Велика Британија во овој период и понатаму да биде дел од единствениот пазар, тогаш мора да се зачуваат сите европски прописи и финансиски...

Британија е подготвена да ги интензивира преговорите со ЕУ

Велика Британија е подготвена да ги интензивира преговорите со ЕУ за напуштањето на Унијата, но тоа сè уште не е формално договорено, соопшти портпаролката на премиерката Тереза Меј. По трите круга преговори, минатата недела европските претставници изјавија дека немало успех во поместување на преговорите од прашањата поврзани со излегувањето кон идните односи на ЕУ и на Велика Британија. Брисел го повика Лондон...

Во Брисел трета рунда преговори за Брексит

Во Брисел денеска британскиот министер за Брексит и преговарачот на ЕУ одржуваат трета рунда на преговори за излегување на Велика Британија од Унијата. Велика Британија би требало да ја напушти ЕУ до крајот на март 2019 година, две години откако британската премиерка Тереза Меј на 29 март оваа година официјално ја започна процедурата за излегување од Унијата. Првата етапа на преговори...

Лондон сака привремена царинска унија со ЕУ по Брексит

Велика Британија сака да преговара со Брисел за „привремена царинска унија“, по излегувањето на земјата од Европската Унија, соопшти денеска британското министерство за Брексит. Во соопштението се наведува дека британската влада сака „транзициски период“ за време на кој би се одржала „блиската врска“ со европската царинска унија. „Еден од можните пристапи е привремена царинска унија меѓу Велика Британија и ЕУ и...

Меркел го поздрави предлогот на Меј за правата на европските граѓани по Брексит

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави предлогот на британската премиерка Тереза Меј, која на првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел изјави дека државјаните на земјите од ЕУ што живеат во Велика Британија ќе можат да останат во земјата и по нејзиното излегување од Унијата. „Тоа е добар почеток. Но, нормално има уште многу прашања“, изјавила доцна...

Лондон се согласи на условите на ЕУ за преговорите за Брексит

Обединетото Кралство се согласи преговорите за излегувањето на земјата од ЕУ да се одвиваат во две фази, беше соопштено вчера доцна вечерта, откако заврши првиот ден од подготовките. Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, и преговарачот на ЕУ, Мишел Барние, вчера разговараа во зградата на Европската комисија, додека нивните тимови ги договараа организациските прашања. Како што побарала ЕУ, првин ќе...

Почнуваат преговорите за Брексит, првото истапување од членство во историјата на ЕУ

Обединетото Кралство денеска ги почнува историските преговори за излегување од ЕУ, односно Брексит, една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство. Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, и нивните тимови, го почнаа состанокот во Брисел претпладнево, а на крајот на денот ќе одржат прес-конференција. Преговорите почнуваат во атмосфера на несигурност...

Меркел: ЕУ е подготвена да ги почне преговорите за Брексит

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена да ги почне преговорите со Велика Британија за нејзиниот излез од ЕУ. - Ние од европска страна сме подготвени. Ќе видиме за другите – им изјави Меркел на новинарите по состанокот со претставниците на бизнис-секторот и на синдикатите. Таа не сакаше да шпекулира за евентуалната промена во плановите на Лондон да...

Стурџен повика на пауза на Брексит, а преговорите со ЕУ почнуваат за една седмица

Првата министерка на Шкотска, Никола Стурџен, повика на „кратка пауза“ во процесот Брексит, односно излегувањето на Велика Британија од ЕУ, за да се отвори простор за општ став за овој голем чекор. Таа бара поединечните влади на земјите што го сочинуваат Обединетото Кралство и главните политички партии да учествуваат рамноправно во процесот. Формалните преговори помеѓу Британија и ЕУ почнуваат на 19 јуни. Но, Стурџен...

Во Британија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, на кои доминантна тема се Брексит и здравството. Премиерката Тереза Меј ги распиша изборите за да го зајакне легитимитетот во преговорите со Европската Унија за излегувањето на Британија од ЕУ. Меј и лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, вчера се вратија на клучните теми на изборите, бидејќи изминатите денови безбедноста беше...

Меркел: Британија да остане партнер на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Германија ќе пристапи во преговорите со Велика Британија за излез од ЕУ со сфаќање дека таа земја ќе продолжи да биде партнер на Унијата. - Ќе ги водиме преговорите во духот на тоа Британија да остане добар партнер. Мораме и да продолжиме да гледаме што ја зајакнува ЕУ, а не да бидеме фокусирани...

Меј и Корбин одговараа на прашања за Брексит, но без меѓусебно соочување

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Брексит може да биде „приказна за успех“ и дека референдумот ја решил дебатата меѓу приврзаниците за останување во ЕУ и тие што се за излез од неа. Меј синоќа изјави дека ги распишала предвремените избори затоа што опозициските партии се „обиделе да го осуетат процесот“ на излегување на Британија од Европската Унија. Лидерот на опозициската Лабуристичката...

Дејвис: Британија е спремна да ја напушти ЕУ и без договор со Брисел

Велика Британија ќе ги напушти преговорите со Европската Унија за излез на земјата од ЕУ, доколку Брисел побара 100 милијарди евра како отпремнина за Брексит, изјави денеска британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис Изјавата на Дејвис доаѓа во време на предизборната кампања за изборите од 8 јуни, а аналитичарите велат дека таа има за цел да ја манифестира „цврстината и...

Едногласно усвоени насоките за преговорите за Брексит

Лидерите на Европската Унија ги усвоија насоките за преговорите со Велика Британија за нејзиното напуштање на Унијата, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Краткиот самит на лидерите на 27-те земји членки беше одржан во Брисел, без британската премиерка Тереза Меј. Се очекува преговорите на двете страни, кои би требало да траат две години, да почнат по парламентарните избори во Велика...

Јункер и Меј следната недела во Лондон ќе разговараат за подготовките за Брексит

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, в среда ќе отпатува за Лондон, на разговори со премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, околу подготовките за преговорите за излегувањето на земјата од Европската Унија (Брексит). Портпаролката на ЕК, Мина Андреева, денеска соопштила дека заедно со Јункер во Лондон ќе отпатува и главниот преговарач на ЕУ за Брексит, Мишел Барние. Таа додала...

Британскиот парламент го поддржа предлогот на Меј за предвремени парламентарни избори

Со 522 гласови „за“ и со 13 „против“, пратениците во Долниот дом на Парламентот го поддржаа предлогот на премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, да се одржат предвремени парламентарни избори на 8 јуни. Меј вчера повика на одржување на предвремени парламентарни избори за да се обезбеди стабилност во текот на преговорите за Брексит. Изборите ќе се одржат речиси една година по референдумот за истапување на...

Фараж ја обвини ЕУ дека се однесува мафијашки и дека ја држи Британија како заложник

Поранешниот лидер на Независната партија на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж, ја обвини Европската Унија дека ја третира Британија како свој заложник и оти се однесува како мафија поради барањата што ѝ ги поставува на земјата во процесот на преговарање за излегување од блокот. - Се однесувате како мафија. Мислите дека сме заложници. Не сме. Ние сме слободни да заминеме...

Граѓаните на ЕУ и во следните пет години ќе можат слободно да влегуваат во Британија

Слободното влегување на државјаните на ЕУ во Велика Британија ќе биде на сила уште најмалку пет години, соопшти британската премиерка Тереза Меј. Премиерката на Велика Британија изјави дека Британците мора да ги стават под контрола своите граници, но дека тоа не значи забрана за слободен влез на граѓаните на ЕУ. На Велика Британија ќе ѝ требаат најмалку три години за целосно да се...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...