fbpx

Британскиот Врховен суд ѝ ги врза рацете на Тереза Меј за Брексит

-

Британскиот Врховен суд пресуди дека владата не може да ја почне процедурата за излегување на Велика Британија од ЕУ без претходно да гласање во парламентот.

Судската одлука ѝ ги врзува рацете на британската премиерка Тереза Меј, која не може да ја почне процедура за излегување од ЕУ додека не добие согласност од парламентот.

Како што наведува „Би-би-си“, се очекува пратениците за напуштањето на ЕУ да гласаат пред 31 март, за кога британската влада го најави почнувањето на процедурата.

Врховниот суд заклучи дека за одлуката за излез од ЕУ не е потреба согласност од парламентите на Шкотска, Велс и на Северна Ирска.

Дел од британската јавност ја критикуваше владата затоа што не се консултирала со парламентот за одлуката за напуштање на Унијата. Премиерката Тереза Меј наведе дека може без согласност на парламентот да го активира членот 50 од Лисабонската спогодба, кој го регулира излегувањето на некоја членка од ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
udemy free download