fbpx
Таг: битки

таг: битки

Според Украинците, рускиот трагичен биланс достигнал 376.030 елиминирани

Украинските сили досега елиминирале 376.030 руски војници - од 24 февруари 2022 и почетокот на денешниот ден, известува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Во текот на изминатото деноноќје, биле онеспособени уште 760 припадници на руските инвазиски сили. Како што соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, биле уништени и 6.181 руски тенкови, 11.466 оклопни борбени возила, 8.875 артилериски системи и друго...

Кијив демантира: „Поделбите“ меѓу военото и политичкото раководство на Украина се руски наратив

Наводите за наводен раздор меѓу военото и политичко раководство на Украина се дезинформација, односно руски наратив, изјави денеска Људмила Дарахан, државен секретар во Министерството за одбрана на Украина, во изјава за украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Во интерес на Русија е да ја дестабилизира ситуацијата во Украина, порачува таа. „Ова е руски наратив. Ова отсекогаш се случувало. Се сеќавате...

И ноќеска битки, досега загинале 198 Украинци, од кои 3 деца

Во руската инвазија на Украина, што започна рано утрото во четвртокот, 24 февруари, досега животите ги загубиле 198 Украинци, од кои три се деца, соопшт утрово украинскиот министер за здравство, Виктор Љашко. Во текот на изминатава ноќ се водеа борби меѓу украинските одбранбени сили и руските вооружени сили. Според украинската страна, успешно биле потиснати руски трупи кај воена база на...

Богов: Партиите да не ги мешаат банките во своите политички битки

Гувернерот на Народната банка, Димитар Богов, апелира политичките партии да не ги мешаат банките во своите политички битки. - Политичките притисоци врз банките се недозволиви и неспоиви со пазарната економија. Имајќи предвид дека најголем дел од банките се во странска сопственост, политичкиот притисок врз банките може да има катастрофални последици врз нивната перцепција за деловниот амбиент во Македонија  и за...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...