fbpx
Таг: безбедносен сертификат

таг: безбедносен сертификат

ССКМ издава меѓународен сертификат „Знак за безбеден туризам“ за сигурност на домашните и на странските туристи

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) во соработка со Министерството за економија, со цел да се гарантираат безбедни услови за престој и за користење на услуги во угостителските објекти, хотелите, мотелите, автокамповите, издава меѓународно признат сертификат за безбедност „Safety Travel Stamp“ односно „Знак за безбеден туризам“. Како што соопштија од ССКМ, со овој сертификат се потврдува дека објектите...

Повторно одложена седницата на која Димитров треба да реферира за надворешната политика

Седницата на собраниската Комисија за надворешна политика на која експозе за надворешната политика требаше да има шефот на дипломатијата Никола Димитров четврти пат е одложена и презакажана за 23 август во 10 часот. Министерот Димитров не успеа да се обрати пред членовите на Комисијата, бидејќи претседателот на Комисијата Антонио Милошоски бараше пратениците кои поседуваат безбедносен сертификат да ги добијат класифицираните...

Караџовски не видел ништо „помпезно и страшно“ во извештајот за АКМИС

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски денеска изјави дека не му се јасни причините зошто извештајот на комисијата за АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судските предмети) на Министерството за правда е класифициран, бидејќи, како што рече, во тој материјал нема „ништо помпезно и ништо страшно“. Тој рече дека сè уште во фаза е постапката за добивање на безбедносен...