fbpx
Таг: антибиотици

таг: антибиотици

ФЗОМ: Ако лекот на рецепт ви го нема во првата аптека, прошетајте малку!

Надоместоците што ФЗОМ ги исплаќа на аптеките се доволни за да има континуирана достапност на лекови на рецепт, тврдат од Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), по вчерашната реакција на граѓани, кои тврдеа дека лекови на рецепт не можат да најдат во ниту една аптека. „Доколку лекот за кој има потреба осигуреникот го нема во една аптека, поради искористеност на квотата, истиот има...

Нема лекови на рецепт во аптеките, пациентите протестираат – и плаќаат

Нема лекови на рецет во аптеките, реагираат Скопјани, тврдејќи дека со денови бараат лекови, но не можат да ги набават освен ако не ги купат „приватно“. Како што велат тие за „Мета“, станува збор за антибиотици и за лекови за луѓе болни од рак, кои никаде низ Скопје ги нема на рецепт. Од аптеките низ градот тврдат дека тие работат со квоти...

Кардиологија: Ниту еден пациент не останал без потребната грижа и терапија

На Клиника за кардиологија во секој момент има најмалку три типа антибиотици со широк спектар за парентарална употреба и повеќе од пет типа антибиотици за пероорална употреба, се вели во демантот на Клиниката за кардиологија по повод соопштението на СДСМ, во кое се вели дека, „клиниката останала само со еден антибиотик со кој ги лечат сите пациенти.“ Оттаму велат дека...

СДСМ: Кардиологија остана само со еден антибиотик со кој ги лечат сите пациенти

„Никола Тодоров веднаш да излезе и да каже дали Клиниката за кардиологија е оставена само со еден антибиотик и зошто? Според информации од лекари, на клиниката во моментов има само еден антибиотик што им го даваат на сите пациенти кои се болнички згрижени“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него, исто така, се додава дека „лекарите стравуваат дека со ваков...

Во 56 отсто од случаите, лекарите непотребно препишувале антибиотици

Непрописно и непотребно биле препишувани антибиотици во 56 отсто од сите случаи со респираторни проблеми, без да бидат направени дополнителни анализи, покажало истражувањето на Здружението на специјалисти по семејна медицина – респираторна група и Центарот за семејна медицина при Медицинскиот факултет во Скопје, пренесува „Нова ТВ“. - Ова истражување ни покажува дека треба да се направи уште многу во поглед...

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...