fbpx

ФЗОМ: Ако лекот на рецепт ви го нема во првата аптека, прошетајте малку!

-

Надоместоците што ФЗОМ ги исплаќа на аптеките се доволни за да има континуирана достапност на лекови на рецепт, тврдат од Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), по вчерашната реакција на граѓани, кои тврдеа дека лекови на рецепт не можат да најдат во ниту една аптека.

„Доколку лекот за кој има потреба осигуреникот го нема во една аптека, поради искористеност на квотата, истиот има право на избор на аптека во која ќе го подигне лекот, а која сè уште ја нема реализирано квотата определена од Фондот. Колку за информација, реализираноста на квотите на ниво на територија на Република Македонија изнесува 94 проценти“, стои во одговорот од ФЗОМ на прашањето што да прават пациентите кои имаат потреба од лекарства, а кои во аптеките ги нема на рецепт, туку можат да ги набават само со плаќање на целата сума.

Како што вчера изјавија граѓани, со денови бараат лекови, но не можат да ги набават освен ако не ги купат „приватно“.

Како што велат тие, станува збор за антибиотици и за лекови за луѓе болни од рак, кои никаде низ Скопје ги нема на рецепт.

Од аптеките низ градот тврдат дека тие работат со квоти на лекови што можат да ги издаваат на рецепт и кога ќе им заврши предвидениот број, мора да се чека нов месец. Велат дека проблемот не е кај нив, туку до правилата востановени од Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ).

Томица Новаковски, од скопски Аеродром, цел ден барал антибиотик на рецепт поради тоа што лекарот му констатрал воспалување на белите дробови. Но, како што тврди, никаде не можел да најде на рецепт, туку можел да си ги купи само по редовна цена.

– Цел град го поминав да го најдам антибиотикот и ништо. Веднаш им пишав и во Министерството за здравство, ама оттаму само ми рекоа дека наредните денови ќе има. Истото ми го тврдат и во аптеките. И сега, што треба да правам? Да чекам да дојде први? А моето здравје? Што ако немам пари да ги купам по редовна цена – прашува Новаковски.

Со истиот проблем се соочува и Соња Миленковска, која е болна од рак и прима редовна терапија од лекот „тамоксифен“.

– Никаде го нема на рецепт. Во аптеката им реков дека овој лек ми е многу важен, но тие креваат раменици и тврдат дека не е до нив. Не знам каде е проблемот, само вака не може да се живее. За некои луѓе лековите се побитни и од храната – вели Миленковска.

Од ФЗОМ велат дека ако осигуреникот го купи лекот и потоа сака да ги рефундира средствата, потребно е лекот од примарната здравствена заштита да е дефицитарен во аптеките, односно осигуреникот да достави три потврди за дефицитарност од три различни аптеки кои имаат договор со Фондот, за да може осигуреникот што го купил лекот да ги рефундира средствата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...