fbpx
Таг: активист

таг: активист

Интервју со Магдалена Чапаровска: Јавноста за бездомните животни е поларизирана до бескрај

Магдалена Чапаровска / Фото: лична архива, се користи со дозвола
Магдалена Чапаровска е магистер по психологија, поетеса и писателка, која досега има издадено две збирки поезија „Еленот слуша виножито“ и „Скршен Аватар“. Исто така, таа е и ревносен активист за правата на животните и истовремено подолги години помага да се спасат и вдомат бездомни животни. Со неа зборуваме за нејзината работа како психолог, за нејзиното творештво и за активностите...

Девојчето од Шведска ги стресе лидерите: Само зборувате за климата, а им ја крадете иднината на децата (видео)

Нашата цивилизација е жртвувана заради можноста многу мал број на луѓе да продолжат да заработуваат огромни суми на пари. Нашата биосфера е жртвувана за богатите луѓе да можат да живеат во луксуз, рече 15-годишна активистка од Шведска, Грета Тунберг, на Конференцијата за климатски промени во полскиот град Катовице. Таа ги обвини светските лидери дека само зборуваат за зелена економска иднина,...

Во Кина уапсен активист што истражувал за фабрика која работи за Иванка Трамп

Хуа Хаифенг, активист на невладината организација „Чајна лејбор воч“, кој тајно ги истражувал условите за работа на кинеската фабрика што изработува чевли за брендот „Иванка Трамп“, е притворен, соопштија кинеската навладина организација и неговата сопруга. Според извршниот директор на „Лајна лејбор воч“, Ли Квианг, произведувачот на чевлите од брендот „Иванка Трамп“, кого Хуа го истражувал, ги кршел правата на работниците терајќи...

СНС Македониум: Тодор Петров е портпарол и активист во сенка на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК), Тодор Петров, наместо да ги застапува националните интереси, стана портпарол и активист во сенка на ВМРО-ДПМНЕ, вели за „Мета“ заменик-претседателот на новоформираниот Семакедонски национален совет - Македониум, Никола Ставрески. Тој вели дека Семакедонскиот национален совет - Македониум е национална и непартиска организација, а разликата меѓу нив и СМК е што тие работат тимски и...

Омбудсманот Саша Јанковиќ потврди дека ќе се кандидира за претседател на Србија

Српскиот народен правобранител, Саша Јанковиќ, денеска изјави дека ќе се кандидира за претседател на Србија, кога ќе бидат распишани изборите, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. - Ќе бидам кандидат на граѓаните. Како и досега, ќе си ја работам својата работа строго според законите и Уставот. Во Србија треба да постои ред, а не неизвесност и страв – изјави Јанковиќ. Тој оцени...

Полицијата го ослободи приведениот активист Павле Богоевски

Со транспарентот што се обиде да го постави на Камениот мост и поради кој беше приведен, активистот Павле Богоевски во придружба на Уранија Пировска излезе од полициската станица Пролет. Насобраните граѓани со овации го пречекаа Богоевски и заедно го поставија платното на оградата на полициската станица, а на него пишува „Година по година, криминално здружение! Партијата да се одвои од гатачката! Ај, па...

„Шарената револуција“ пред ПС „Пролет“ бара ослободување на активистот Богоевски

Неколку десетици граѓани се собраа вечерва пред полициската станица „Пролет“ во знак на револт поради приведувањето на активистот на „Шарената револуција“ Павле Богоевски. Пред станицата граѓаните извикуваат „слобода “, „ВМРО полициска“, „лопови“ и „држава полициска“. Сведоци на настанот велат дека полицијата не соопштила зошто го приведува Богоевски, - Наводно е приведен за попречување на полициско лице при извршување на задача, но никој...

Возилата запалени во Битола биле на активистка на СДСМ и на Грк

Битолчанката Јасмина Кочевска, активистка на СДСМ и сопственичка на „опелот“ што ноќеска беше опожарен, за „Мета“ вели дека е крајно вознемирена од инцидентот, особено зашто нејзиниот автомобил бил запален само пет минути откако нејзиниот син го паркирал пред зградата, во близина на Техничкото училиште. Синот на Кочевска се вратил дома околу 2.30 часот по полноќ и кога ја отворил влезната врата од...

Критичар на Путин пронајден мртов во својот дом

Познат руски актер и критичар на претседателот Владимир Путин е пронајден мртов во својот дом во Москва. Телото на Алексеј Девотченко е откриено во неговиот дом, облеано со крв. Според рускиот таблоид „Лајвњус“, Девотченко со рака удрил во стаклен орман при што се расекол. Смртта настанала како последица на голема загуба на крв. Порталот јавува дека во близина на неговото тело се...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...