Неколку десетици граѓани се собраа вечерва пред полициската станица „Пролет“ во знак на револт поради приведувањето на активистот на „Шарената револуција“ Павле Богоевски.

Пред станицата граѓаните извикуваат „слобода “, „ВМРО полициска“, „лопови“ и „држава полициска“.

Сведоци на настанот велат дека полицијата не соопштила зошто го приведува Богоевски,

– Наводно е приведен за попречување на полициско лице при извршување на задача, но никој конкретно не објасни зошто. Само го турнаа на земја и како куче го влечеа без да објаснат зошто го приведуваат – вели една од активистките на „Шарената револуција“.

Во секој момент се очекува пред полициската станица да пристигнат уште поголем број граѓани.
Богоевски, беше приведен при обид да спроведе герила-акција на Камениот мост, спроти Музејот на ВМРО, каде се одржува роденденската забава на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Активистите на „Шарена револуција“ од плоштадот Македонија се обиделе да поминат преку Камениот мост и да стигнат до музејот, но полицијата ги спречила. Тие носеле седум метарско платно на кое било испишано „Година по година, криминално здружение! Партијата да се одвои од Гатачката! Ај, па и за апсаани да си дочекате! Кога славите 10 години МВРО?“.

Камениот мост е затворен за движење, односно дозволено е да се премине од Музејот на ВМРО кон плоштадот, но не и во обратна насока.

Полицијата не им дозволи на активистите да постават транспаренти ниту на кејот на Вардар.