fbpx
Таг: адреси

таг: адреси

Грчки хакери објавиле стари лозинки на вработени во министерствата за економија и финансии

После јавното објавување на стари службени е-маил адреси и лозинки на министерствата за финансии и економија, од страна на грчки хакери, Владата информира дека се работи за листа од неколку адреси и лозинки од поранешен систем за службени е-маил адреси на овие министерства. „Дел од е-маил адресите не се во функција повеќе години, бидејќи нивните корисници не работат веќе во...

Од понеделник теренско собирање податоци за Регистарот на улици и куќни броеви

Агенцијата за катастар на недвижности од понеделник ќе почне со теренско прибирање на податоци по општините за ажурирање на описните податоци што се неопходни за воспоставување и управување со Графичкиот регистар на улици и куќни броеви. Тој во иднина треба да прерасне во Адресен регистар за целата територија на земјава, кој ќе содржи просторни и описни податоци за улиците...

Груевски: На избори не гласаат адресите, гласаат државјани на Македонија

Гласачи на избори се сите лица што имаат државјанство, а не тие што живеат на онаа или оваа адреса, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, додавајќи дека СДСМ се обидува вештачки да создаде привид дека има некаков хаос и неправилности во избирачкиот список. Според Груевски, актуелниот избирачки список е истиот во последните 20, 30 и повеќе години и дека во Македонија...

Агенција за катастар: Повеќе жители се водат на една адреса зашто нема адресен регистар

Директорот на Агенцијата за Катастар, Славчо Трпески, при денешната посета на Општина Јегуновце посочи дека примерите од избирачкиот список каде на една адреса се запишани повеќе лица не биле реални. Според него, голем дел од жителите од селските средини се без урбанистички планови. Поради тоа жителите се водат најчесто на една адреса. - Морам да напоменам дека адресниот систем во Македонија...

Многуте корисници ја уриваат апликацијата на ДИК за проверка на избирачкиот список

Веб-апликацијата за проверка на избирачкиот список вчера неколку часа беше блокирана од премногу корисници, потврдија денеска од Државната изборна комисија. Честите кликнувања на граѓаните за да го проверат избирачкиот список ја блокирале работата на веб-апликацијата. Од утрово таа функционира нормално. Од пред неколку дена на страницата на избирачкиот список до името на секој граѓанин постои опција за пријавување, ако некој смета дека...

ДЗЛП: Објавувањето на адресите во избирачкиот список е во согласност со законот

Објавувањето на адресите на гласачите во електронскиот увид на избирачкиот список е во согласност со Законот за заштита на личните податоци, велат за „Мета“ од Дирекцијата за заштита на личните податоци. Во дописот од дирекцијата стои и дека ДЗЛП веќе ѝ укажала на Државната изборна комисија да не го користи матичниот број на избирачите во избирачкиот список и да им овозможи...

СДСМ: Хаотичниот избирачки список потврдува изборна измама

„Се потврди дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ спроведувале криминални избори, преку фантомски гласачи и злоупотреби на државните институции. Jавноста секојдневно се запознава со хаотичниот избирачки список“, се вели во соопштението на СДСМ. Од опозициската партија додаваат дека само неколку примери покажуваат дека на една адреса фигурираат и по стотина, па дури и повеќе лица. - На една адреса во Скопје се запишани 112...

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување...