fbpx
Таг: ад хок

таг: ад хок

Две третини од 68 прекршочни на ад хок телото – за ТВ „Нова“, ТВ „Сител“ и ТВ „Алфа“

Две третини од вкупно 68 предлози за поведување прекршочна постапка, што ги иницира ад хок телото за надзор на медиумите, дадени во периодот од последните 30 дена пред изборите, како и за време на изборниот молк, ги добиле телевизиите „Нова“, „Сител“ и „Алфа“. При голема и речиси постојана поделеност во ад хок телото околу целите и мерилата во процесот на надгледување...

Ад хок телото за медиуми поведе прекршочни постапки против две телевизии

Ад хок телото за медиуми поведе прекршочни постапки против телевизиите „Нова“ и „Алфа“, за прекршоци од членот 75, став 1 на Изборниот законик. Комисијата на денешната седница отфрли предлози за поведување прекршочни постапки против телевизиите „Телма“ и „24 Вести“, за истиот член од законот, со кој се бара правично, балансирано и коректно известување во текот на предизборниот период. Вчера, Комисијата донесе одлука...

Ад хок телото ќе носи одлуки со кворум од тројца членови

Ад хок телото за надзор на работата на медиумите го усвои деловникот за работа, според кој, еден медиум ќе може да се казни доколку така одлучат тројца од петте членови на привременото тело. За одржување седница, исто така, ќе биде потребен кворум од тројца членови кои доколку сакаат да донесат одлука, ќе треба да бидат едногласни. Ад хок телото веќе го има...

Aд хок телото не успеа да го избере петтиот член пред лидерската средба

Четворицата членови на ад хок телото за регулација на медиумите и денеска не успеаја да постигнат договор за петтиот член, кој треба да биде Албанец. Еден од двајцата членови предложени од СДСМ, Љубомир Костовски, вели дека иако ситуацијата била речиси решена, некој изборот на петтиот член сака да го држи како проблем. - Немаме договор иако ситуацијата беше речиси решена. Се...

Заев: Ад хок телото не може да биде причина за да не се одржат изборите

Одржувањето на изборите во декември не е доведено во прашање поради проблемите со изборот на петтиот член на ад хок телото за регулација на медиумите, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во одговор на новинарско прашање при посетата на Матка за празникот Пресвета Богородица. - Не треба да дозволиме поради една ваква мала причина да се одложат ставовите за заклучоците...

Ќе има ли лидерска в среда: Роковите делумно пробиени, неизвесноста целосно присутна

Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино не ги исполнија сите рокови предвидени со договорот што го постигнаа на 20 јули, пред одржувањето на лидерската средба на која треба да се одреди датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. Договорот заглави кај формирањето на ад хок телото за регулација на медиумите во предизборниот период, чие комплетирање требаше да заврши пред три дена, односно...

Заглави ад хок телото за медиуми, средбите продолжуваат од понеделник

Членовите на привременото ад хок тело за следење на работата на медиумите за време на изборите, не постигнаа договор за избор на петтиот член, а средбите ќе продолжат од понеделник. Четворицата членови не успеаја да постигнат консензус, иако рокот за изборот на петтиот член, кој треба да биде Албанец, истече во средата. Слаѓана Димишкова и Цветин Чилиманов, предложени од ВМРО-ДПМНЕ, и...

Кандидати за ад хок телото за медиуми, сепак, има

Наспроти дилемата дали и кој ќе се пријави на јавниот повик на СДСМ за членови на ад хок телото за надзор на медиумите во предизборниот период, сепак, има кандидати за оваа тримесечна функција, дознава „Мета“. Рокот за пријавување истекува денеска на полноќ. Не е познато на кој начин од ВМРО-ДПМНЕ ќе одберат и ќе предложат кандидати за ова тело, чии надлежности се...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...