fbpx
Таг: 9 maj

таг: 9 maj

Путин на Црвениот плоштад ги повтори главните дезинформациски наративи – Русија е жртва и се бранела!

Голема салва руски дезинформациски наративи беше „истрелана“ на 9 мај, директно од Црвениот плоштад во Москва од устата на рускиот претседател, Владимир Путин во говорот на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот, пишува Вистиномер.мк. Главниот руски дезинформациски наратив во оригинална верзија е стар, од првите месеци по инвазијата на Украина на 24.02.2022, а тоа е Украина со...

По повод Денот на Европа, најавени серија активности и свечености

Под слоганот Иднината нè поврзува, делегацијата на Европската Унија ќе го слави Денот на Европа 2023 година во текот на месец мај, преку програма која вклучува серија активности и свечености организирани во соработка со мрежата на Europe House. Програмата за Денот на Европа почна на 6 мај 2023 година со отворањето на новото локално издание на Europe House Битола, сместено...

Државниот врв го одбележа Денот на победа над фашизмот и Денот на Европа

Денот на победата над фашизмот - 9 Мај и Денот на Европа, се одбележа со свеченост во дворот на Владата, почнувајќи со положување венци свежо цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“. Цвеќе покрај учесниците на манифестацијата положи и претставник од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија. Покрај премиерот, на свеченоста пред Владата се обратија и амбасадорката на Соединетите Американски...

Путин на Парадата на победата во Москва без големо изненадување – зборуваше за „одбрана на татковината“

Говорот на рускиот претседател Владимир Путин на големата парада по повод 9 Мај - Денот на победата над фашизмот што се одржа во Москва, не донесе никаква крупна најава, како што се шпекулираше во изминатите денови. Тој повторно се обиде да ја оправда инвазијата на Русија врз Украина, велејќи дека НАТО и Украина создавале „неприфатливи“ закани на руските граници...

Амбасадорот на Русија и градоначалникот на Центар положија цвеќе пред споменикот „9 Мај“

Делегација на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија, предводена од рускиот амбасадор, Сергеј Баздникин, и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ денеска положија свежо цвеќе пред спомен-обележјето на улицата „9 Мај“ во Општина Центар, по повод одбележување на 9 Мај - Денот на победата над фашизмот. „Ја наведнуваме главата пред сеќавањето на паднатите и заминатите. Голем поклон и...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...