fbpx
Таг: Украина

таг: Украина

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во соопштение за печатот, пренесува Укринформ. „Ова е петти пакет за безбедносна помош што претседателот го овласти од потпишувањето на додатокот за национална безбедност минатиот месец и трет пакет што претседателот го...

Столтенберг апелира сојузниците да не ја ограничуваат Украина да употребува оружје врз воени цели во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју дадено за „Економист“, апелираше сојузниците да ги укинат ограничувањата за Украина да употребува оружје за да напаѓа воени цели во Русија. „Мислам дека дојде време сојузниците да размислат дали да укинат некои од ограничувањата што ги воведоа за употребата на оружјето што и го донираа на Украина“, рече Столтенберг во вчерашното интервју. Тој...

Сиљановска Давкова се слушна со Зеленски: Украинa може да смета на македонско сојузништво

Во разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја нагласила цврстата и недвосмислена поддршка кон Украина во однос на неиспровоцираната и неоправдана руска воена агресија. Разговорот меѓу нив двајца Сиљановска Давкова го остварила од Рим, за време на нејзината посета на Италијанската Република и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Осврнувајќи се...

Речиси 11.000 лица евакуирани од три области во Харкив

Речиси 11.000 лица се веќе евакуирани од областите Чухуив, Харкив и Боходухив во регионот на Харкив, објави на Фејсбук шефот на регионалната државна управа на регионот, Олех Синиехубов, а пренесе Укринформ. Според него, бомбашки напад во Шевченковски вчера ги уништил прозорците во три станбени блокови, оштетувајќи ги зградите на две кафулиња и перална за автомобили, бензинска пумпа, сервисна станица, продавница,...

Не е точно дека овластувањата на Зеленски истекуваат после 20 мај

Адвокати специјализирани за уставно право за „Киев Индепендент“ велат дека продолжувањето на мандатот на Зеленски е легално и согласно со Уставот на Украина. Поради воената состојба, воведена откако Путин испрати десетици илјади војници во Украина во февруари 2022 година,  нема да има избори откако мандатот на Зеленски технички истече на 20 мај годинава. Законот за воена состојба во Украина...

Поддршката за Украина не е туркање на земјата кон неофашизам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја турка земјава на страната на неофашизмот со тоа што ја изразува македонската поддршка за Украина против руската агресија. Тоа e официјален став на земјава како членка на НАТО, заземен од самиот старт на воената инвазија. Во објавата се инсинуира дека поддршка за Украина е „туркање кон неофашизмот“, што пак, е дел од руската...

Нема докази дека рускиот претседател го напишал „Писмото на Путин до светот“

Нема докази дека автор на писмото е Путин. Тоа не е спомнато од ниту една веродостојна вест, ниту на веб-страницата на Кремљ каде вообичаено се објавуваат обраќањата и говорите на рускиот претседател. Писмото циркулира на руски јазик најмалку од април 2022 година, но без повикување на оригиналниот извор, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук која споделува наводно писмо на рускиот...

Недокажани тврдења за сопругата на атентаторот на Фицо

Се проширија недокажани тврдења дека осомничениот за атентатот врз словачкиот премиер е оженет за Украинка, која наводно влијаела врз сопругот да го изврши делото. Исто така, се тврди и дека  учествувала во Евромајданските протести во Украина во 2014 г., а тие неосновано се опишани како „државен удар“. Некои од тие медиуми додаваат и дека жената е уапсена за вмешаност...

Украина прави напори да го зголеми бројот на војници, но далеку од тоа дека останала без војска

Украина не е останата без војска, иако се соочува со недостиг на војници во одредени области. Украина дури во 2024 го направи она што Русија веќе го спроведува, а тоа е да дозволи затвореници да добијат можност да бидат дел од Армијата, пишува Вистиномер. Текстот го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која се споделуваат инсерти од серијата Слуга на народот,...

Во Украина воопшто не се испрaтени македонски војници

Објавата споделува принтскрин од комуникацијата меѓу Зеленски и Сиљановска Давкова по повод нејзината победа на претседателските избори и неточно тврди дека „македонските војници се пратени да гинат како топовско месо за идеалите на фашистичко НАТО“. С. Македонија нема свои војници во Украина и тоа е потврдено и со одговорот што „Вистиномер“ го доби преку Министерството за одбрана, од Генералштабот...

Манипулација со снимка од инцидент во Киев на 9 Мај

Полицајци во Киев спречија пензионерка да положи цвеќе на споменик посветен на антифашистичката борба, но не заради некаков наводен неонацизам, кого сега некои им го припишуваат, туку затоа што пензионерката носи со закон забранета симболика, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Објава на социјалната мрежа Фејсбук од 10.05.2024 гoдина содржи видеоклип со следниот опис: Гордана се обидува да положи цвеќе за својот татко...

Рускиот воен симбол „Z“ не е поврзан со православното христијанство

Буквата Z нема апсолутно никаква поврзаност со симболите на православната религија, ниту со светото тројство. Ваква теорија никогаш не е споделена во јавноста, ниту пак, кој било  од руска страна некогаш ја споделил како вистинита. Исто така, сосема е неточно тврдењето дека „Z” е древен православен христијански симбол. Нема никаков податок дека во православното христијанство оваа буква, на латиница,...

Не е точно дека Украина нема црква

Во Украина 72 проценти од населението се декларира како православно, но после руската воена инвазија врз Украина, се појави анимозитет меѓу верниците кои припаѓаат на различни православни цркви. Едната е Украинска православна црква (УПЦ) – Московска патријаршија, за која има обвинувања дека е поврзана со Москва, а другата е Православна црква на Украина (ПЦУ) која е признаена од државните...

Владимир Кара-Мурза добитник на Пулицерова награда за колумни што ги пишувал во затворска ќелија

Затворениот руски дисидент Владимир Кара-Мурза доби Пулицерова награда за неговите колумни напишани за „Вашингтон пост“ во кои се критикува војната во Украина и задушувањето на демократијата и слободата на говорот. Четириесет и две годишниот политичар, автор и историчар доби награда од 15.000 долари, за, како што се наведува во соопштението на одборот на Пулицер, колумните пишувани под голем личен ризик...

Уапсени се двајца украински безбедносни службеници поради заговор за атентат на Зеленски

Истражителите на украинската безбедносна служба спречиле руски заговор за атентат на претседателот на Украина Володимир Зеленски и други членови на највисокото воено и политичко раководство на земјата. Приведени се двајца полковници на украинската служба кои на Русите им доставувале доверливи информации, пренесува Укринформ. „Плановите требаше да бидат имплементирани од агентска мрежа која беше откриена од Службата за безбедност на Украина (СБУ)...

Украинска амбасада: Путин е нелегитимно изгласан за претседател

Спроведувањето на претседателските избори во Русија во окупираните територии на Украина ја прави победата на Владимир Путин нелегитимна, пишува украинската амбасада на С. Македонија во соопштение, во кое се подвлекуваат ставовите на украинското министерство за надворешни работ. Имено, претседателските избори биле спроведени и во Донецката, Луганската, Запорижската и Херсонската област, во Автономната Република Крим и градот Севастопол, што претставува „...

Карл Билд не говореше против православието

Станува збор за извитоперена изјава на Билд од 2014 година, кога Русија изврши анексија на Крим, со што си ги влоши односите со демократскиот свет. Билд доста коментирал за тоа на Твитер, на 24.3.2014 г., тој споделил напис од Мајкл Мекфол, бивш амбасадор на САД во Русија, по што твитнал: „Можеби Мекфол ја потценува силата на новата антизападна и антидекадентна линија...

Русија ќе одржи воена вежба која ќе вклучува управување со нуклеарни оружја

Руското министерство за одбрана најави дека ќе одржи воена вежба која ќе вклучува управување со нуклеарно оружје, пренесува Ројтерс. „За време на вежбата ќе бидат спроведени активности со цел вежбање на подготовка и употреба на нестратешко нуклеарно оружје“, стои во соопштението на министерството. Министерството изјави дека вежбата била наредба на рускиот претседател Владимир Путин. Според министерство, целта на вежбата е да се...

Русија не победува на сите фронтови

Руската армија има извесен напредок, но не на сите фронтови, туку главно во Донецката област, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу соопштува за заземање на села како Богдановка, Новомихајловка и Первомаjское, што за една суперсила не е баш некаков блескав успех. Русија до ден денес нема контрола над сета Донецка област (над Славјанск, Краматорск итн.), а да не говориме за...

Украинските сили собориле 23 руски дронови за една ноќ

Украинските единици за противвоздушна одбрана собориле 23 од 24 дронови „Шахед“ што Русија ги користела за напади на Украина ноќта меѓу 4 и 5 мај, објави командантот на украинските воздухопловни сили Микола Олешчук, пренесува агенцијата Укринформ. Според Олешчук областите од каде се случиле нападите биле Курск, Русија и Кејп Чауда, Крим, а противвоздушните ракетни единици на украинските воздухопловни сили и...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...