fbpx

Стапката на невработеност е 24,5 проценти во првото тримесечје годинава

-

Во првото тримесечје од 2016 година, активното население во Македонија брои 945.821 лице, од кои вработени се 714.435, а 231.386 лица се невработени, објави Државниот завод за статистика

Стапката на вработеност изнесува 42,6 проценти, додека стапката на невработеност е 24,5 проценти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...