fbpx

Zvërlevski formon Komision për përcjellje të parregullsive të zgjedhjeve

-

 

Prokurori publik, Marko Zvërlevski, ka marr vendim për formimin e Komisionit të përkohshëm për përcjelljen e parregullsive eventuale të cilat do të ndodhnin gjatë organizimit dhe realizimit të zgjedhjeve të caktuara për më 5 qershor, njoftoi sot pasdite Prokuroria Publike.

Anëtarë të Komisionit siç thuhet në Kumtesë nga Prokuroria Publike nga katër Prokuroritë e larta dhe nga Gjykat Themelore Publike Shkup.

 

“Anëtarët e komisionit kanë kompetenca të përcjelli procesin zgjedhor dhe gjatë kësaj për të gjitha ngjarjet për të cilat do të konsiderojnë se japin indikacione  që eventualisht të kryhen parregullsi, të japin kompetenca për veprim të shpejtë nga prokuroritë kompetente”, thuhet në kumtesën e Prokurorisë.

Nga atje informojnë se Komisioni do të hap shërbim të ri, adresë elektronike për denoncimin e parregullsive në të cilën qytetarët de organizatat qytetare do të mund të drejtohen edhe me shkrim dhe të denoncojnë veprimin e paligjshëm që kanë të bëjnë me zgjedhjet.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.