fbpx

Zaev do të shkojë në Vjenë vetëm nëse tërhiqet falja dhe data e zgjedhjeve

-

LSDM-ja nuk do të marrë pjesë në takimin në Vjenë të inicuar nga eurodeputetët dhe eurokomisari Han në qoftë se presidenti Ivanov nuk i tërheq vendimet për falje dhe nuk konvokohet Kuvendi që ta tërheq vendimin për mbajtje të zgjedhjeve më 5 qershor për shkak të kushteve kyçe të papërmbushura për zgjedhje të rregullta, të lira, korrekte dhe kredibile.

“Respektojmë nismën e evropianëve dhe komisarit Han për takim në Vjenë. Që LSDM të merr pjesë duhet të respektohen dy kushte. E para, të tërhiqet vendimi i presidentit Ivanov për falje dhe të tërhiqet vendimi për shpalljen e zgjedhjeve më 5 qershor. Ivanov, Gruevski dhe Veljanovski shkatërruan çdo kusht për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte, të lira dhe demokratike” theksoi Zaev në konferencë shtypi.

Në takim janë ftuar liderët e VMRO DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH si dhe treshja evropiane Riçard Hovit, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl si dhe Orav dhe Bejl.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.