fbpx
Tag: Sigurim

tag: sigurim

Nëse ka nevojë, MPB është e gatshme ta mbrojë Kuvendin

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) është duke e ndjekur situatën dhe nëse ka shkelje të rendit publik, është e gatshme të reagojë, thonë për “Meta” nga MPB, lidhur me paralajmërimet për hyrje me dhunë në këtë institucion. “Ministria e Brendshme ka formuar shtab operativ dhe ndjek situatën në terren. Nëse ndodh prishje të rendit publik, Ministria është e gatshme...

Zekiri: Dhunuesit patjetër të përgjigjen, pa marrë parasysh njerëzit e kujt janë

Persona nga sigurimi i Sasho Mijalkovit mbrëmë verbalisht dhe fizikisht më sulmuan. Objektit është në mbikëqyrjen e kamerave dhe këtë që e them policia mundet lehtë ta konfirmoj, deklaroi sot në konferencë shtypi deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri. Zekiri thotë më tej se dhjetëra persona që kanë qenë të ulur në tavolinë me Mijalkovin janë afruar dhe kanë kërkuar personalisht...

Zekiri pohon se është sulmuar nga sigurimi i Mijalkovit, ish shefi i DSK-së demanton

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri akuzon se mbrëmë në një lokal në Shkup është sulmuar nga sigurimi i ish shefit të DSK-së, Sasho Mijalkov. Mijalkov demanton akuzat dhe paralajmëron padi. Zekiri pohon se mbrëmë ai në kafenenë “Dion” është sulmuar nga sigurimi i Mijalkovit. “Incidentin e shkaktoi sigurimi i Mijalkovit ndërsa ai drejtpërdrejtë e kërkoi këtë prej tyre. Derisa qëndronim në...

Ambasada franceze në Shkup kërkon sigurim të shtuar policor

MPB ka rritur sigurinë ndaj ambasadës franceze. Këtë për Telma e konfirmojnë nga Ministria ku për shkaqe sigurie s’mund të tregojnë më shumë detaje. Ambasada ka kërkuar masa të shtuara të sigurisë ndërsa Ministria është përgjigjur në mënyrë përkatëse. Kjo është ambasada e vetme që deri më tani ka kërkuar siguri, pas sulmeve verbale dhe fotografive tmerruese me nekrologë që...

 Një person bie në komë pas përplasjes mes BMW-së dhe motoçikletës në Kisela Vodë

Mbrëmë, 40 minuta pas mesnatës, në bulevardin “Boris Trajkovski” në lagjen Kisela Vodë, ka ndodhur një aksident trafiku mes një makine BMW dhe motoçikletës ku vozitësi 22 vjeçar i motoçikletës ka marrë lëndime të rënda. Djaloshi me lëndime të rënda trupore me automjetin e ndihmës së shpejtë është dërguar në Spitalin kirurgjik të qytetit “Naum Ohridski”. Siç njoftojnë nga MPB,...

Bojçevski: Ngel plani për vendosjen e kryqit në Butel

Qindra qytetarë edhe sot protestuan para MPB-së duke kërkuar ministri Oliver Spasovski të vendos sigurim në vendin ku duhet të vendoset kryqi i lartë 55 metra. Protestat i prijnë përfaqësues nga komuna e Butelit, në krye me kryetarin Petre Llatinovski, njofton “Radio Evropa e Lirë”. Kryetari i Këshillit të komunës Butel, Bojçevski tha se edhe më tej ngel plani për vendosjen...

Policia me qen dhe detektor, Shkupi këto ditë sikur Parisi dhe Brukseli

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski dje deklaroi se “si masë parandaluese është ngritur niveli i sigurisë për mbrojtjen e qytetarëve” ndërsa kjo po vërtetohet edhe këto ditë nëpër ngjarje sportive, tubime publike dhe koncerte. Prezencë të shtuar të policisë kishte edhe në koncertet e Gjorgje Balasheviq dhe White Snake që i organizoi “Avalon Production”, i pari më 14 nëntor menjëherë...