fbpx
Tag: разговори

tag: разговори

Zaev: Ahmeti nuk ma kërkuar dokument të shkruar, por pasi e dëshiron do ta ketë

Do t’ia japim materialet BDI-së, bëjnë çmos që të mbaroj procesi i grumbullimit të nënshkrimeve për formimin e Qeverisë, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ai tha se kreu i Integristëve, Ali Ahmeti deri më tani personalisht nuk i ka kërkuar kurrfarë dokumenti të shkruar, por nëse kështu ka vendosur, do ta ketë. “Fjala...

Osmani: Patjetër duhet të marrim vendim të duhur

Po shqyrtohen të gjithat argumentet për dhe kundër, por ende nuk tubuar kryesia qendrore e BDI-së, ndërsa bisedimet do të zgjasin edhe nesër, deklaroi zëdhënësi i kësaj partie, Bujar Osmani, para pak para gazetarëve në selinë e partisë në Reçicë të Vogël. “Ahmeti po vazhdon konsultimet. S’kemi vendime konkrete, i analizojmë të gjitha opsionet për dhe kundër sepse e dimë...

Një vit nga “bomba” e parë e opozitës

Sot është mbushur një viti që kur Lidhja Social-Demokrate nisi me publikimin e bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve që në opinion njihen si bombat e opozitës. Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pohon se bisedat e zbardhura janë dëshmi se pushteti në mënyrë joligjore ka ndjekur mbi 20 mijë qytetarë. Dy dytë më vonë për rastin u prononcua kreu i...

BDI: Asnjë zgjidhje për Maqedoni nuk është e qëndrueshme pa shqiptarët

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka vizituar sot Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup ku ka realizuar takim pune me Ambasadorin Amerikan, Xhes Bejli, njofton kabineti i Ahmetit,. Ahmeti dhe Ambasadori Bejli diskutuan për zhvillimet aktuale politike në Maqedoni, Kongresin Tematik të BDI-së, integrimin EuroAtlantik të vendit si dhe nevojën për zgjidhjen e çështjes...

LSDM me regjistrime të reja për parregullsitë zgjedhore dhe manipulime në Strumicë

Deputeti i LSDM-së, Pançe Orcev nga Strumica, sot prezantoi regjistrime të  bisedave,  siç tha, mashtrimet zgjedhore në komunën e Strumicës . Ai publikoi bisedën mes Silvana Bonevës dhe Nikolla Gruevskit, mes kryeministrit dhe Dragan Pavloviq- Latasit, Menduh Thaçit dhe Sasho Mijalkovit si dhe një bisedë e re mes Gordana Jankullovskës dhe Zoran Stavrevskit. Në audio regjistrimin e parë, sipas opozitës, Mile Janakievski...

Berlini qëndron pas idesë për “Masa për besim” mes Shkupit dhe Athinës  

Nisma për bisedime të reja mes Maqedonisë dhe Greqisë për miratimin e masave për ndërtimin e besimit nuk është e re dhe tanimë një kohë të caktuar diskutohet për këtë. Këtë e konfirmon gazeta greke “Katimerini” duke u thirrur në burime diplomatike që konfirmojnë se pas nismës qëndron qeveria gjermane. Sipas gazetës, vlerësimet në qarqet diplomatike në Athinë janë se ideja...

Vazhdojnë kontaktet me të huajt për ndihmë rreth krizës

Aktivitete dhe kontakte në relacion Maqedoni- BE, në drejtim të zgjidhjes së krizës politike, që në mënyrë shtesë u përshkallëzua pas publikimit të aferës “Përgjimi”, ka dhe janë në rrjedhë e sipër, konfirmoi Stevo Pendarovski, i cili është pjesë e bllokut opozitarë. -Nuk mund të flas për detaje. E di vetëm që ekzistojnë kontakte mes subjekteve politike që janë relevante...

Problemi është se Mijallokvi guxon të arrestojë

Sasho Mijalkov i thotë Dragan Pavloviq- Latasit në audio- regjistrimin e bisedës telefonike: “Çfarë të thash unë, se prej të hënën do të fillojë të arrestojë. Përfunduan zgjedhjet dhe nesër Dragan”. Sasho Mijalkov i thotë Emil Stojmenovit: “Unë premtova diçka, se prej të hënën do të arrestojë. Saktë prita që të përfundojë 5 qershori, fushata, të shohim kush është kush dhe prej...