fbpx

Plenumi Studentor dhe ai i profesorëve do të kenë seancë të hapur plenare para Parlamentit

-

Nesër , në orën 11:00 para Parlamentit, “Plenumi studentor” dhe “Plenumi i profesorëve” do të organizojnë takim të hapur. Në takimin e përbashkët do të diskutohet për çështjet të organizimit të demonstratave masive të pakënaqësive dhe revoltës, si dhe mënyrën e rezistencës së organizuar ndaj ndryshimeve të propozuara në ligjin për arsim. Ngjarja është e paralajmëruarr në rrjetin social “Facebook”. Gjithashtu nesër, deputetëve popullor do t’u dorëzohen letrat të profesorëve nga Maqedonia, letrën e profesorëve të huaj dhe letrën e studentëve me të cilën shprehen argumentet për mospranimin e ndryshimeve të propozuara dhe plotësimin e ligjit për arsimin e lartë. – Hapja e procedurës në seancën plenare në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë, në kundërshtim me qëndrimin e shpallur publik nga këto ndryshime , për ne është akt i papranueshëm dhe jodemokratik dhe për këtë arsye paralajmërojmë mobilizim masovik dhe më të madh për mënyrën e këtillë të sjelljes së vendimeve –shkruan në argumentimin e ngjarjes.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.