fbpx

Pakoja e Cipras-it pret miratim nga Parlamenti

-

Parlamenti i Greqisë sot do të votoj për pakon e re të masave dhe reformave që Qeveria e Aleksis Cipras i dorëzoi deri tek kreditorët evropian.

Bëhet fjalë për pako idesh, reforma, masa me të cilat Greqia kërkon borxh të ri prej 53,5 miliard euro për tre vitet e ardhshëm, më saktë prej 1 korrikut të këtij viti e deri më 30 qershor të vitit 2018-të.

Një pjesë e madhe e masave tregojnë lëshim pe nga Greqia nga linjat e kuqe, një pjesën e tyre janë në linjën e njëjtë me propozimet e mëhershme të numrit një të Komisionit, Zhan Klod Junker vetëm me një afat më të gjatë për zbatim nga ai që e propozuan kreditorët.

Përfshihen masa për rritje të një pjese të tatimeve, pranim të ligjeve për uljen e pensioneve, privatizimin e hekurudhave, porteve, rritjen  tatimeve për të pasurit  dhe tatimin për luks si dhe tatim për kompanitë.

Linja e kuqe që ngel dhe nuk fshihet nga pakoja greke është kërkesa që të fillohen bisedime për ristrukturimin e borxhit grek. Qeveria në ide përmend që të arrijë marrëveshje për suficit më të vogël primar, prej 1 deri 3% nga PBV-ja greke, duke pasur parasysh situatën e vështirësuar ekonomike.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.