fbpx

Njësia Speciale e Kosovës nuk e bastisi fabrikën ‘Lola’, vetëm asistoi AKP-n

-

*Përgatiti: Ridona Berisha

Njësia Speciale e Kosovës nuk e ka bastisur fabrikën e veglave “Lola” në Zubin Potok, por vetëm kanë asistuar Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP), me kërkesë të tyre për t’u futur në objekt.

Me datën 8 shtator 2023, Kosovo Online publikoi artikullin me titull, ”Policia speciale kontrolloi ambientet e fabrikës ‘Lola‘ në Zubin Potok, ndalohet hyrja në zonën e fabrikës”.

Në përmbajtje të artikullit shkruhet se rreth orës 10:00, pjesëtarët e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës, të shoqëruar nga zyrtarë të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, kanë hyrë me forcë në objektin e fabrikës së veglave “Lola” në Zubin Potok.

”Forcat speciale me armë me tyta të gjata rrethuan fillimisht zonën e fabrikës, më shumë se 50 prej tyre, më pas depërtuan dhe u larguan nga zona e fabrikës pak pas orës 11:00“, – shkruan mes tjerash në artikull.

Ai është shpërndarë edhe nga media të tjera në gjuhën serbe: Telegraf.rsPolitika.rsKurir.rsNovosti.rsTv.most.info.

Image

Pas këtyre raportimeve ka reaguar Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut, Veton Elshani, i cili ka sqaruar se të premten kanë asistuar Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP) për t’u futur në një fabrikë në Zubin-Potok, ndërsa asistimi që Policia u bën institucioneve të ndryshme në veri nuk është i jashtëzakonshëm. Sipas deklarimit të Elshanit për media shqiptare ata kanë pranuar një kërkesë nga AKP-ja, para disa ditëve dhe se aksionin e kanë mundësuar njësitë e veriut. Sipas AKP-së, prona në të cilën kanë ndërhyrë u takon atyre dhe se qëllimi ka qenë verifikimi i disa pajisjeve. Më tej, Elshani ka sqaruar se kjo është hera e dytë që ndihmojnë AKP-në në atë vend. Meqë herën e kaluar ka qenë e mbyllur prona, AKP-ja ka kërkuar që ajo të hapet me forcë.

Ky aksion u zhvillua të njëjtën ditë me 8 shtator kur skadoi ultimatumi për lirimin e një objekti në lagjen e Boshnjakëve që deri tash është shfrytëzuar nga institucionet paralele të Serbisë. Ndonëse, ky vendim ishte shtyrë për dy javë të tjera, punonjësit e strukturave paralele ishin mbyllur brenda objektit në kundërshtim të vendimit për ta liruar atë.

*Ky artikull publikohet në kuadër të Iniciativës Rajonale të Ballkanit Perëndimor kundër dezinformimit. “Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor: ekspozimi i ndikimeve keqdashëse përmes gazetarisë mbikëqyrëse.”

ИзворSbunker.net

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.