fbpx

Nishani: Disa figura politike në Maqedoni nxitin ndasi artificiale

-

Deklaratat e fundit të “disa figurave politike” në Maqedoni nxitin ndasi artificiale dhe urrejtje ndëretnike dhe dëmtojnë Maqedoninë dhe perspektivën e saj euro- atlantike, tha presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në intervistë për kanalin televiziv ABC.

Ai tha se mbështet Platformën e partive shqiptare sepse ajo do të sigurojë zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, që sipas Nishanit, deri tani nuk është zbatuar në parametrat e parapara.

Duke mos e përmendur homologun e tij me emër, Nishani në mënyrë diplomatike komentoi fjalimin e Ivanovit, me të cilin presidenti maqedonas refuzoi t’ia jep mandatin për Qeveri LSDM-së, edhe pse partia mori mbështetjen dhe nënshkrimet nga të gjitha partitë politike të shqiptarëve të Maqedonisë.

“Fatkeqësisht, deklarat e para do kohe të disa figurave politike në Maqedoni janë deklarata që nxitin ndasi artificiale dhe urrejtje ndëretnike, që është e dëmshme për Maqedoninë, për qytetarët e vendit dhe për perspektivën euro- atlantike të Maqedonisë”, porositi Nishani.

Presidenti i Shqipërisë duke folur për ngjarjet e fundit politike në Maqedoni, në intervistë thotë se shteti shqiptar nuk përzihet në politikën e brendshme të Maqedonisë. Megjithatë, ai vuri në dukje se Shqipëria ka obligim kushtetues që t’i mbështes dhe të interesohet për respektimin e të drejtave dhe lirive të të gjithë shqiptarëve, pa marrë parasysh ku jetojnë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.