fbpx
Tag: Krizë

tag: krizë

VMRO DPMNE prezantoi “Manifestin për Maqedoni të vetme”

Anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski, Nikola Poposki dhe Ilija Dimovski sot prezantuan manifestin për Maqedoninë e vetme, në hapësirat e Qendrës për komunikim të VMRO DPMNE-së. Në këtë dokument paraqitet “vizioni” i partisë për shtetin, i cili siç thuhet “paraqet vend të vetëm amë të maqedonasve, ku të bashkuar jetojnë të gjithë qytetarë që janë pjesë...

Ahmeti: BDI nuk mori vendim sonte, nuk përjashtohet takim i ri liderësh

Kreu i BDI-së sonte në selinë partiake në Reçicë të Vogël njoftoi se partia ende nuk ka vendim të fortë për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, që i kërkon VMRO DPMNE, nuk do ta zgjidhnin krizën. Ahmeti gjithashtu paralajmëroi se është i mundshëm një takim i ri i liderëve. Me thirrje urgjente nga Ahmeti, sot pasdite...

Lavrov shpreson që Perëndimit kupton rrezikun e destabilizimit të Maqedonisë

Moska shpreson se vendet perëndimore kuptojnë rrezikun e përpjekjeve për destabilizimin e Maqedonisë, deklaroi sot ministri i jashtëm rus, Sergej Lavrov, njofton “Sputnik”. Sipas Lavrov, është e çuditshme që Ballkani perceptohet si rajon i “aktiviteteve provokuese” ruse ndërsa çdo relacion normal  i Rusisë dhe vendeve të Ballkanit shkaktojnë shqetësim tek Perëndimi. “Situata aktuale në Maqedoni është pak komplekse, madje do ta...

Mogerini: Mos luani me zjarr, mos e shndërroni këtë në konfrontim ndëretnik

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme në BE, Federika Mogerini, në konferencën e shtypit pas mbarimit të Këshillit të ministrave të jashtëm të BE-së tha se është e shqetësuar për situatën në Maqedoni dhe politikanët i porositi të mos luajnë me zjarr. “Sa jam e shqetësuar? Jam, por tentoj të mësoj të ngritem mbi shqetësimet dhe të shoh potencialin...

Nishani: Disa figura politike në Maqedoni nxitin ndasi artificiale

Deklaratat e fundit të “disa figurave politike” në Maqedoni nxitin ndasi artificiale dhe urrejtje ndëretnike dhe dëmtojnë Maqedoninë dhe perspektivën e saj euro- atlantike, tha presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në intervistë për kanalin televiziv ABC. Ai tha se mbështet Platformën e partive shqiptare sepse ajo do të sigurojë zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, që sipas Nishanit, deri tani nuk...

Timonie: Partitë që humbin, lehtë fajin e gjejnë tek OJQ-të

“Kur një parti humb në zgjedhje apo nuk fiton siç ka dëshiruar, atëherë tenton të gjej pretekst ndërsa mediat apo OJQ-të janë cak që lehtë mund të goditen. Kjo nuk është mënyrë evropiane e të menduarit”, deklaroi ambasadori francez, Kristian Timonie në intervistën javore për “Radio Evropën e Lirë”. I pyetur për procesin e “desorosoizimit” si mënyrë për t’u ballafaquar...

Stabilitet politik që të përfundoj kriza, dëshiroi Gruevski në urimin e vitit të ri

Edhe bota edhe ne në Maqedoni kaluam nëpër periudhë me turbulenca, por edhe krahas krizës politike mirë është që e ruajtëm stabilitetin ekonomik, tha lideri i VMRO DPMNE-së në urimin e tij për Vitin e Ri. “Secili prej Jush, në vitin e ri hyn me planet dhe problemet personale dhe familjare, me dëshira dhe sfida personale. Çdo individ i ka...

Ivanov dërgon urimet e fundvitit, pret vit më të mirë 2017

  Shefi i shtetit porositi që të nxirren leksione prej krizave të shumta dhe sfidave me të cilat u ballafaqua shteti gjatë këtij viti. “Viti që po kalon dëshirojmë ta harrojmë sa më parë. Në të jemi ballafaquar me shumë kriza dhe sfida. Është e radhës të nxjerrim leksione prej gjithë kësaj dhe të dalim më të fuqishëm, më të matur...

Milloshoski: Zaevi po e vazhdon krizën dhe tenton me dhunë të merr pushtetin

Thuajse dy javë pas zgjedhjeve kur të gjithë qytetarët i dinë më rezultatet zgjedhore, Zoran Zaev edhe më tej tenton të manipuloj, deklaroi anëtari i Komitetit Ekzekutiv i VMRO DPMNE-së, Antonio Milloshoski në konferencën e sotme. “Jo që Zaevi nuk e din se kush fitoi e kush humbi në zgjedhje, ai shumë mirë din, por supozojmë se dikush prej lartë,...

Ivanov- Erdogan: Lufta kundër terrorizmit dhe krizës së refugjatëve në fokus të takimit

Presidenti Gjorgje Ivanov në suazat e vizitës së punës në Turqi, sot në Stamboll u takua me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Edrogan. Në fokusin e bisedave së dy presidentëve kanë qenë marrëdhëniet dypalëshe , me theks të veçantë të sferës së sigurisë, krizës së refugjatëve dhe marrëdhëniet ekonomike. Në takim është arritur marrëveshje për përforcimin e bashkëpunimit të shërbimeve të...

GNK: Maqedonia në grupin e vendeve ku gjendje po përkeqësohet

Grupi Ndërkombëtar për Kriza apo International Crisis Group (ICG) e ka renditur Maqedoninë në një listë të re ku bëjnë pjesë vende si Avganistani, Bangladeshi, Gambia, Iraki, Azerbajxhani, Kongo dhe Siria. Sipas GNK-ICG Maqedonia e meriton këtë vend pasi politikaka gabuar dhe ka ngritur në këmbë popullin. Këto gabime të politikës kanë nxitur kritika dhe komente negative nga faktori ndërkombëtar....

Han iu bëri thirrje qytetarëve të përmbahen nga dhuna

Pas protestave që dy ditë me radhë po mbahen ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të fal politikanë të përfshirë në krime, në Tuiter u prononcua euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili porositi qytetarët të jenë të arsyeshëm dhe të distancohen nga dhuna. "Thirrje për partitë politike dhe qytetarët e arsyeshëm që të përmbahen...

Thaçi: Nuk ka klimë më 5 qershor për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Sipas kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçi, në Maqedoni nuk ka vullnet politik që më 5 qershor të ketë zgjedhje të drejta dhe demokratike. Kreu opozitar këtë mendim e tha pas takimit me euro- ambasadorin Orav dhe ambasadorët e vendeve- anëtare të BE-së. Këtë deklaratë Thaçi e bëri pas takimit me ambasadorët e BE-s. Sipas tij, në KSHZ është duke ndodh...

Gruevski për “To Vima” : Me dy firmos se Maqedonia nuk ka pretendime territoriale ndaj Greqisë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski, në një intervistë për gazetën greke “To Vima” ka mohuar se ndaj Greqisë ushqehen ndjenja irredentizmi. Sipas gazetës, kjo është intervista e parë e ish kryeministrit Gruevski pas 10 vitesh në pushtet. Gruevski ka folur për çështjen e emrit dhe linjat e kuqe të Maqedonisë ndërkohë që është distancuar plotësisht nga pretendimet në Greqi, se...

Pasiguria politike anulon bizneset dhe aktivizon largimet nga puna

Pasiguria  politike ndikon ndaj punës së kompanive, kështu që disa nga aktivitetet e planifikuara po anulohen. Efektet e vërteta ndaj biznesit do të njihen pas mbarimit të tremujorit të parë të vitit aktual. “Pasiguria politike ndikon ndaj punës së bizneseve. Kemi paralajmërime nga anëtarë tanë se investimet e planifikuara do të anulohen për periudhën e zgjedhjeve edhe pas stabilizimit të...

Maqedonia aktivizon filtrat e e kuotave ditore të për kalimin e refugjatëve?

Raporti shtetëror i Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) për numrin e imigrantëve, të cilëve dje iu janë dhënë vërtetim për  të kërkuar azil tregon se policia në kufirin jugor, regjistron vetëm shtetas nga Siria, Afganistani dhe Iraku. “Gjatë periudhës prej orës 00.00 deri 24.00 të 19 nëntorit viti 2015, janë dhënë 2.589 vërtetime për shtetas të huaj. Sipas nënshtetësisë...

Ambasadorët porositën: VMRO DPMNE të respektoj Marrëveshjen e Përzhinos, LSDM të mos publikoj “bomba”

Ambasadorët e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe BE-së sot para Qeverisë lexuan deklaratë të përbashkët për krizën politike dhe Marrëveshjen e Përzhinos me të cilën ju bëjnë thirrje VMRO DPMNE-së që t’i respektoj obligimet që i kanë pranuar në Përzhino ndërsa nga LSDM të vazhdojnë t’i plotësojnë obligimet e tyre nga marrëveshja, përfshirë edhe mos- publikimin...

Bogov: Nuk do të realizohet rritja e paraparë ekonomike prej 4,1për qind

Pasiguria politike në Maqedoni ka ndikim negativ, vlerëson guvernatori i Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë dhe paralajmëron se për një deri në dy javë ky institucion do të dalë me projeksion të ri për rritjen ekonomike për këtë vit. Ai pret sa më shpejtë të tejkalohet kjo situatë dhe porosit se agjentëve ekonomik u nevojitet siguri dhe rrethim stabil...

Partitë politike në Klubin e deputetëve zgjidhin krizën e re

Në orën 14 часот, në Klubin e deputetëve në Shkup, filloi takimi me përfaqësuesit e partive politike me shpresë se do të zgjidhin ngecjen e bisedimeve lidhur me Kodin Zgjedhor. Deklaratë dha vetëm përfaqësuesi i LSDM-së, Damjan Mançevski, i cili tha se në takim nuk do të bisedohet për asgjë tjetër derisa nuk zgjidhet çështja e përzgjedhjes së ekipit të...

Presidenti Ivanov dhe ministri Çavkov bisedojnë për krizën e refugjatëve

Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov dhe ministri i brendshëm, Mitko Çavkov  kanë biseduar për masat dhe aktivitetet që po merren për parandalimin dhe menaxhimin lidhur me hyrjen e refugjatëve në rajon sidomos për shkak të transitit nëpër Maqedoni. Në takim është konstatuar se të gjithë subjektet që marrin pjesë në sistemin e menaxhimit me kriza, funksionojnë me aktivitete të shtuara...