fbpx

Janeva dhe Fetai gjobiten nga 2000 euro pasi e quajtën Mihajlovën “falsifikatore”

-

Gjykatësja Tatjana Mihajlova sot ndërpreu seancën gjyqësore për rastin me dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013, ku të akuzuar janë ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 15 persona tjerë dhe i gjobiti me nga 2000 euro prokuroret speciale Katica Janeva dhe Fatime Fetai për “mosrespektim elementar të gjykatës”.

Prokurorja Fetai pasi nuk mori fjalë nga Mihajlova, u ngrit dhe gjykatëses i tha se nuk ka ardhur në sallë për të parë sa e bukur është e më pas edhe e akuzoi Mihajlovën se ka bërë falsifikuat nga procesverbali i seancës paraprake.

“Ju nga procesverbale i seancës paraprake keni bërë falsifikim intelektual. E kërkojmë incizimin audiovizual që të nisim procedurë penale ndaj jush pasi ju në procesverbalin e 16 dhjetorit 2016 në mënyrë jopërkatëse keni nënvizuar se opinioni është i përjashtuar nga gjykata vetëm në pjesën kur dëgjohen bisedat e përgjuara ndërsa në fakt gazetarët ishin të dëbuar dhe kur unë si prokurore e PSP-së u prononcova për argumentet e mija për përdorimin e “bombave” si dëshmi” tha Fetai duke shtuar se do t’i ftojë gazetarët si dëshmitarë në procedurën penale kundër Mihajlovës.

Pas kësaj, u ngrit edhe Janeva e cila akuzoi gjykatën se “nuk din të mbaj procesverbal”.

“Duhet të keni turp që e mbani epitetin e gjykatëses dhe u.d kryetares së Gjykatës Themelore Shkupi 1” tha Janeva.

Pas kësaj, Mihajlova ndërpreu gjykimin nën arsyetimin se nuk ka kushte për mbajtjen e procesit. Ajo urdhëroi në procesverbal të nënvizohet se i tërë materiali nga seanca e sotme me të gjitha shkrimet do të dorëzohen pranë Këshillit të prokurorëve publik, i cili siç tha, është kompetent për PSP-në.

Ndaj kësaj reagoi Fetai e cila tha: “Këshilli nuk është kompetent ndaj PSP-së, ju vetëm vazhdoni shkelni ligjin”.

Gruevski dhe avokati i tij Nikola Dodevski, pas daljes nga gjykata, thanë se seanca e sotme më shumë i ngjante një teatrit sesa një seancës së vërtetë.

Për dhunën para Komunës Qendër dhe shuplakat e porositura për kryetarin Andrej Zhernovski, krahas Gruevskit ngarkhen edhe ish ministri i transportit, Mile Janakieski, deputetja Daniela Rangelova dhe 11 persona tjerë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.