fbpx

Ivanov: Është shumë e rëndësishme që sa më shpejtë të kemi Qeveri

-

Presidenti i RM-së, Gjorgje Ivanov sot shtroi drekën tradicionale të punës me ambasadorët e vendit, anëtarë të grupit të Vishegradit.

Në takim morën pjesë ambasadorët e Polonisë, Çekisë, Sllovakisë dhe Hungarisë.

Bashkëfolësit biseduan për thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë, për gjendjen aktuale politike në Maqedoni dhe procesin e anëtarësimit në BE dhe NATO.

“Lidhur me gjendjen politike, në takim u theksua se është me rëndësi kyçe për Maqedoninë të tejkalohet kriza politike dhe sa më shpejtë të formohet Qeveria e cila do të angazhohet për zbatimin e agjendës evropiane dhe zhvillimit ekonomik dhe që do të ketë kapacitet të menaxhojë me sfidat e krizës së emigrantëve dhe atë të sigurisë. Ambasadorët janë dakorduar se nevojitet hap përpara nga shteti lidhur me integrimeve evropiane”, thonë nga kabineti i Ivanovit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.