fbpx

Gjykata Kushtetuese të mërkurën do të debatoj për vazhdimin e mandatit për kryetarët e komunave

-

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë të mërkurën më 10 maj, megjithatë do t’i shqyrtojë nismat për shfuqizimin e dy neneve nga ligji për vetëqeverisje lokale dhe nga Ligji zgjedhor, me çka do të mundësohet kryetarët dhe këshilltarët do të mbeten në postet e tyre deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale.

Ndryshe, gjykata sot njoftoi se me dy nisma të reja zgjeron agjendën për komunitetin të caktuar për 10 maj, në të cilën në rend dite ishin vetëm dy nisma për çështje joaktuale.

Si pikë e tretë për të mërkurën është paralajmëruar shqyrtimi i nismës për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së nenit 35 paragrafi 1 dhe neni 49 nga Ligjit për vetëqeverisja lokale, neni 16 paragrafi 1 dhe neni 16 paragrafi 1 në pjesën “në gjysmën e parë të muajit maj” nga Kodi zgjedhor.

Nenet e kontestuara 35 dhe 49 nga Ligji për vetëqeverisje lokale tregojnë se mandati i këshilltarëve në komunat dhe kryetarëve zgjat 4 vite ndërsa me nenin 16 paragrafi 1 nga Ligji zgjedhor parashihet mbajtja e zgjedhjeve lokale të jetë në gjysmën e parë të muajit maj.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.