fbpx

Sot takim i ri liderësh- mision i pamundur

-

Takimi i sotëm i katërshes politike: Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, pritet të japë verdiktin final për atë se çka parasheh dhe si do të vendoset për  periudhën e  tranzicionit deri në zgjedhjet e prillit të vitit 2016, ashu siç u dakorduan më herët liderët në fjalë.

E përballur me presionin vendor dhe sidomos atë ndërkombëtar, qeveria Gruevski është pajtuar me kërkesat e opozitës, të cilat në të njëjtën kohë paraqesin dhe konstatime të Këshillit të BE-së të pasqyruara në rekomandimet e raportit të Rajnhard Pribes, i cili ishte i stërmbushur me nota negative; por problem kryesor  në negociatat e sotme që do të zhvillohen mes katër liderëve politik, do të jetë dorëheqja e kryeministrit Nikolla Gruevski, gjë për të cilën ka kohë që insiston opozita maqedonase.

Në takimin e sotëm nuk do të jetë euro- komisari Johanes Han, por paralajmëroi se do të jetë në komunikim të vazhdueshëm me liderët e partive.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.