fbpx
Tag: политичари

tag: политичари

Darko Omeragiç, gazetar nga Sarajeva: Pandemia të gjithëve ua ndryshoi jetë, veçanërisht gazetarëve

“Me të vërtetë nuk e di përse disa media lëshonin gazetarë nga puna, veçanërisht e paqartë për mua është përse gazetarë të mirë janë lëshuar nga puna. Një nga shkaqet që i kam dëgjuar janë të ardhurat e zvogëluara nga marketing, megjithatë ky nuk duhet të jetë shkak, nëse merret parasysh fakti që mediat para shumë kohe janë të...

Arifi: Thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit

“Thirrjet për ndarje dhe padurim, nuk duhet të jenë pjesë e agjendave të partive politike. E ardhmja e të gjithë qytetarëve, pa marrë parasysh fesë dhe kombit, është BE dhe për këtë është e rëndësishme të gjendet zgjidhje për të gjitha çështjet ndërsa thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit”, u përgjigj nënkryetarja...

Stabilitet politik që të përfundoj kriza, dëshiroi Gruevski në urimin e vitit të ri

Edhe bota edhe ne në Maqedoni kaluam nëpër periudhë me turbulenca, por edhe krahas krizës politike mirë është që e ruajtëm stabilitetin ekonomik, tha lideri i VMRO DPMNE-së në urimin e tij për Vitin e Ri. “Secili prej Jush, në vitin e ri hyn me planet dhe problemet personale dhe familjare, me dëshira dhe sfida personale. Çdo individ i ka...

“Bombat” ndryshuan retorikën ndërsa politikanët ngelën jashtë realitetit

Bombat e opozitës, përveç që shkaktuan ndryshime në skenën politike, gjithashtu ndikuan në retorikën e politikanëve në mitingjet para- zgjedhore që në këtë periudhë përdorin terme nacionaliste, por edhe ofendime- vlerësojnë analistët. "Federalizim", "kantonizim", "dygjuhësi"- janë vetëm një pjesë e termeve nga ana e kreut të DPMNE-së, Nikolla Gruevski nëpër mitingjet. Ai për këto procese të ardhshme e akuzon kreun...

Bejli: Me BE-në punojmë për t’u siguruar se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve

Bashkë me BE-në punojmë në plotësimin e asaj që partitë politike e arritën në qershor ndërsa e plotësuan në gusht. Punojmë në këtë, të sigurojmë se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve. Këtë mbrëmë e deklaroi ambasadori amerikan Xhes Bejli në Shtip në suazat e ardhjes së grupit prej 50 vullnetarëve nga korpusi paqësor. "Por, në fund të ditës, bëhet fjalë...

Zaev i gatshëm për ballafaqim në televizion, Gruevski mendohet

Debati për politikat ekonomike mes ministrit të financave, Kiril Minoski dhe zv- ministri plotësues Kire Naumov, prej 16 shtatorit dhe ai i djeshmi (6 tetor 2016) mes ministrit të brendshëm Oliver Spasovski dhe zv- ministrit plotësues Oliver Andonov, edhe krahas të gjitha dobësive, megjithatë janë fije shprese për më shumë se një dekadë ballafaqimet e bllokuara të ndërsjella të...

Ivanov tërhoqi faljet për 22 politikanë, të tjerët duhet të kërkojnë vet

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov, në një konferencë për shtyp, sot ka vendosur që ta shfuqizojë një pjesë të abolimit apo faljes. Është tërhequr vendimi për faljen e 22 eksponentëve politik. Të gjithë personat tjerë kanë mundësi që të dorëzojnë kërkesa personale për vendimet e tyre për falje. “Vendimi për falje e solla në interes të shtetit dhe të qytetarëve...

Ivanov hodhi “bombë”: I amnistoi politikanët ndaj të cilëve zhvillohen procedura

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov sot mori vendim për faljen dhe amnistinë e të gjithë politikanëve ndaj të cilëve ka procedurë gjyqësore. Këtë Ivanov e njofto sot pasdite, në fjalimin e tij para qytetarëve të RM-së. Duhet të shihet si ky vendim i Ivanovit do të ndikoj ndaj të gjitha procedurave para- hetimore dhe hetimore që i hapi PSP kundër politikanëve...

Sot takim i ri liderësh- mision i pamundur

Takimi i sotëm i katërshes politike: Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, pritet të japë verdiktin final për atë se çka parasheh dhe si do të vendoset për  periudhën e  tranzicionit deri në zgjedhjet e prillit të vitit 2016, ashu siç u dakorduan më herët liderët në fjalë. E përballur me presionin vendor dhe sidomos atë ndërkombëtar,...