fbpx

Bogov: Partitë mos t’i involvojnë bankat në betejat e tyre politike

-

Guvernatori i Bankës Popullore, Dimitar Bogov apelon partitë politike mos t’i involvojnë bankat për betejat e tyre politike.

“Presionet politike ndaj bankave nuk janë të lejuara me ekonominë e tregut. Duke pasur parasysh se pjesa më e madhe e bankave janë në pronësi të të huajve, presionet ndaj bankave mund të ketë pasoja fatale për ambientin e biznesit në Maqedoni dhe idetë e tyre në të ardhmen. Bankat e biznesit kanë liri dhe të drejtë të plotë që vet të vendosin ku do t’i plasojnë mjetet e tyre” deklaroi Bogov.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.