fbpx

Словенец назначен за координатор на ЕУ за миграција

-

Андреј Грошељ, советник во постојаното претставништво на Словенија во Европската унија, ќе стане еден од првите координатори за миграција во Европската служба за надворешни работи.

Грошељ ќе ја координира работата на Директоратот за глобални предизвици (ЕЕАС) и европските служби во врска со мигрантската криза, како и соработката со другите служби на Европската комисија.

Посебен акцент ќе биде ставен на примената на обврските преземени на самитот ЕУ – Западен Балкан од октомври 2015 година и самитите ЕУ – Африка и ЕУ – Турција од ноември минатата година.

Се очекува Грошељ да ја преземе должноста во април.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Започна самитот на Г7, италијанската премиерка Џорџа Мелони е на чело

Денес започна овогодишниот самит на групата Г7, во која спаѓаат Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединето Кралство, САД, како и претставници од Европската Унија, пренесува Гардијан. Самитот ќе се одржи...