fbpx

Шукова: Воспоставуваме подобра координација и поинтензивно вклучување на колективните постапувачи со отпад

Министерката за животна средина Каја Шукова и претставниците на сите шест регистрирани колективни постапувачи со отпад одржаа консултативен состанок за усогласување и подобра координација на заедничките активности во управувањето со отпадот

-

Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова и претставниците на сите шест регистрирани колективни постапувачи со отпад во државата, денеска одржале консултативен состанок за усогласување и подобра координација на заедничките активности во управувањето со отпадот.

Министерката Шукова ги информираше присутните за интензивирање на активностите за воспоставување на регионалните системи за управување со отпад, за потребата од поинтензивно дополнително вклучување на колективните постапувачи во обезбедување на потребната опрема- возила, контејнери и други садови за селекција на отпад, но и за развивањето на позитивните навики кај граѓаните за правилно постапување со отпадот како важен предуслов за успешно функционирање на системот.

Претставниците на колективните постапувачи со отпад ги претставија своите годишни програми и информираа за проблемите со кои се соочуваат и во однос на имлементација на законската регулатива и во зависност од степенот на развиеност на локалните средини.

На средбата се разговарало и за потребата од координација и со другите актери што се важна карика во воспоставување на одржливиот систем за управување со отпад. Договорена е повторна средба кон крајот на месец мај, на која ќе бидат поканети и претставници на ЗЕЛС, АДКОМ и Државниот инспекторат за животна средина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Џулијан Асанж го доби правото на жалба против екстрадиција во САД

Џулијан Асанж доби дозвола да поднесе нова жалба против неговата екстрадиција во САД, каде е обвинет за објавување воени тајни, и ќе може да ги оспори гаранциите на САД...